Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Чотири розуміння щастя, за В. Татаркевичом


Чотири розуміння щастя, за В. Татаркевич.
Використання діалектичного аналізу і синтезу для цілісного, конкретного розуміння феномену щастя

Поняття “щастя” має багатоаспектне, важко піддається систематизації зміст. Польський дослідник В. Татаркевич, який написав фундаментальну працю “Про щастя”, виділив 4 основних значення цього поняття:

1) прихильність долі, удача;

2) стан інтенсивної радості,

3) володіння найвищими благами, позитивний баланс життя;

4) почуття задоволення життям.

Татаркевич вказує, що ці чотири значення є найбільш поширеними, але жодне з них окремо, ні всі разом не вичерпують зміст поняття щастя. Крім того, по кожному пункту можна знайти контраргумент, який доводить, що щастя не обов’язково є, наприклад, удача або позитивний баланс життя. Можна навести інші розуміння поняття щастя. Гедонізм розуміє під щастям задоволення. Евдемоністи стверджують, що щастя є володіння вищими благами. Так на запитання Діотіми: “Що буде з людиною, що опанував благом “, Сократ відповідає: “Він буде щасливий”. Моралісти говорять, що щастя в доброчесним поведінці. І нарешті психологічно щастя сприймається як почуття задоволення життям.

Мабуть людство весь час було настільки нещасливо, що навіть не зміг з’ясувати, що таке щастя. Шопенгауер, наприклад, вважав щастя поняттям негативним, а саме, щастя, за Шопенгауером, є відсутність страждань. Багатьом відомий вислів: “Щастя, як і здоров’я: коли його не помічаєш, значить воно є.” Все той же Шопенгауер, похмуро зауважив: “Є одна для всіх вроджена помилка – це переконання, ніби ми народжені для щастя.” Не знаю, чи читав Салтиков-Щедрін Шопенгауера, але як би відповіддю звучить його репліка: “Людина так вже влаштована, що і на щастя-то ніби неохоче і недовірливо дивиться, так що і щастя йому треба нав’язувати.” І зовсім вже повним контрастом віддає фраза Людвіга Фейєрбаха: “Де немає прагнення до щастя, там немає і прагнення взагалі. Прагнення до щастя – це прагнення прагнень. “

Найбільш відомим з ходячих визначень є таке: “Щастя це, коли тебе розуміють.” Саме слово “щастя” трактується як “співучасть” (у спільній справі, в загальній долі). На мою ж дилетантського думку, слово “щастя” походить від “зараз”, тобто воно – “сейчастье”. Людина щасливий живе тут і зараз, радісно переживаючи (не пережовуючи, а цілком) даний конкретний момент життя, неважливо чи викликана ця радість подіями, що відбуваються, або якимось спогадом, або ж передчуттям майбутнього. Таким чином, під щастям ми будемо розуміти стійке емоційний стан (короткочасну радість не можна назвати щастям), в якому домінуючою емоцією є радість. Інші емоції аж ніяк не придушуються і не забороняються. Щасливий може дозволити собі будь-які почуття – навіть печаль і смуток подібно до того, як в солодку кашу додають щіпку солі. Саме тим і цінне щастя, що в ньому доступні будь-які почуття, переживання, емоції.

Людина, яка стала щасливим подібний людині, яка глянув на небо після дощу і побачив веселку, але побачив її так, як побачив Ной, вийшовши з ковчегу; побачив не як набір кольорів спектру, а як символ Божественного заповіту і великої надії на тривалий щастя.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+