Час обігу виробничих фондів. Основні і оборотні фонди підприємства
Час обігу виробничих фондів. Основні і оборотні фонди підприємства
Час обороту виробничих фондів складається з часу виробництва і часу обороту.
Час виробництва охоплює:
1) робочий період — кількість робочих днів, протягом яких виготовляється продукт (наприклад, легковий автомобіль на сучасних заводах сходить з конвеєра кожних 3-4 секунди, а корабель треба будувати кілька років);
2) час дії природних сил на продукт (наприклад, час, коли достигає зерно);
3) час перебування сировини, матеріалів, комплектуючих виробів тощо у виробничих запасах на складах. Вирішальне значення для скорочення цього часу мають своєчасні поставки продукції;
4) час перерв у процесі праці (на поточний ремонт тощо).
Час обороту виробничих фондів — час, який витрачається на закупівлю засобів виробництва, і час реалізації готового продукту.
Основні виробничі фонди — це засоби праці, які беруть участь у багатьох виробничих циклах і частинами переносять свою вартість на виготовлений продукт, зберігаючи при цьому в процесі використання свою натуральну форму.
Одні й ті самі засоби праці беруть участь у процесі виробництва тривалий час (наприклад, верстат, машина можуть використовуватися не менше 10 років, будівлі, споруди — кілька десятків років), тому переносять свою вартість на новостворений продукт не одразу. Якщо, наприклад, ткацький верстат використовується 10 000 днів, то кожен день він переносить одну десятитисячну своєї вартості на створені тканини.
Оборотні виробничі фонди — це предмети праці, які повністю споживаються в кожному виробничому циклі, відразу повністю переносять свою вартість на створювану продукцію і в процесі виробництва змінюють натуральну форму. Вони включають сировину і матеріали, паливо і пальне, запасні частини для ремонту, куповані матеріали, тару і тарні матеріали, малоцінні матеріали та інструменти, незавершене виробництво та напівфабрикати власного виробництва.