Народні повстання Стародавнього Китаю. Повстання червонобрових і жовтих пов’язок
Народні повстання Стародавнього Китаю. Повстання червонобрових і жовтих пов’язок
У Стародавньому Китаї складається велике приватне землеволодіння, засноване на різних формах експлуатації не втратили свободи малоземельних і безземельних селян. Широкий розвиток набуває і експлуатація податного селянства державою шляхом стягування ренти-податку. У II ст. н.е. в результаті внутрішніх протиріч впала одна з найбільших світових держав старовини – ханьська імперія. Народні повстання, в першу чергу повстання «жовтих пов’язок», зруйнували стару систему органів влади. І, хоча повстання були придушені, реставрувати колишній порядок управління було неможливо. Начальники урядових військ, які претендували на верховну владу в державі, розв’язали міжусобну війну.
На території колишньої Ханьської імперії утворилися три самостійних царства: Вей, У, Шу. Тривалі війни між цими царствами закінчилися перемогою північного царства Вей. У всіх трьох царствах утвердилася влада нової імператорської династії Цзінь. Повстання “Червонобрових” У 18 р. н.е. через неврожай основні райони Китаю спіткав голод. У країні почалися заворушення. У голоді звинувачували Ван Мана. Незабаром ці заворушення переросли в могутнє повстання, яке охопило всю країну. Вождь повстанців готуючись до головного бою, наказав своїм воїнам пофарбувати брови в червоний колір, щоб відрізнити своїх від військ Ван Мана. Тому це повстання отримало назву “Чімей”, тобто “Червонобрових”. У 23 р. н.е. повстанці заволоділи столицею царства Хань. Ван Мана було вбито. Увесь його рід повстанці вирізали. Імператором оголосили одного з потомків династії Хань. Проте “Червоноброві” не змирилися з цим і вбили його. Вони обрали царем бідного пастуха.
Тим часом на сході Китаю імператором був проголошений ще один представник династії Хань. Між повстанцями та військами імператора боротьба тривала більш двох років. “Червоноброві” зазнали поразки, і повстання було жорстоко придушене. У цьому повстанні загинула велика кількість населення Китаю. Повстання “Жовтих пов’язок“ і падіння династії Хань У 184 р. н.е. в Китаї спалахнуло велике селянське повстання. На його чолі стояли три брати ченці Чжан. Вони закликали скинути царство гноблення та побудувати “Жовте царство справедливості”. Брати Чжан були популярні в народі, і їх дуже поважали. Вони були оголошені народними героями. Повстанці пов’язували свої голови жовтими пов’язками на знак боротьби за встановлення “Жовтого царства справедливості”. Тому це повстання ввійшло в історію під назвою повстання “Жовтих пов’язок”. Воно охопило майже всю східну частину Китаю. Війська повстанців брали штурмом міста, спустошували склади і приватні володіння, відпускали на волю в’язнів та рабів. Цар кинув проти повстанців добірне військо, яке було навербоване переважно з кочівників. Це військо не знало, що таке милосердя. Царські воїни в крові потопили повстання. На знак перемоги біля головних воріт столиці була складена величезна гора з сотні тисяч відрубаних голів повстанців. Між переможцями розпочався поділ влади. Їхні міжусобиці завершилися загибеллю (крахом) Ханьської імперії. У 220 р. н.е. вона розпалася на три царства.