Політичні партії європейського рівня
Політичні партії європейського рівня: особливості правового статусу, їх створення та діяльність
Правовий статус закріплений в ДЄС, ДФЄС та Регламенті Ради ЄС і Європарламенту про статус і порядок функціонування політичних партій на європейському рівні.
Політична партія – об’єднання громадян чи оформлена кооперація не менше 2 політичних партій, яка має політичну мету і організована в одній з держав-членів ЄС згідно з її публічним порядком.
Політичні партії на європейському рівні сприяють формуванню європейської політичної свідомості та висловлюванню волі громадян Союзу
Для отримання статусу європартії організація повинна відповідати наступним критеріям:
– мати статус юридичної особи;
– дотримуватися основоположних принципів Європейського Союзу, а саме принципу свободи, демократії, поваги прав людини та основних свобод, а також верховенства закону;
– брати участь у виборах до Європейського Парламенту або оголосити про намір це зробити;
– представництво мінімум в одній чверті держав-учасників Євросоюзу в особі європейських депутатів або депутатів національних або регіональних парламентів або мінімум 3% голосів в одній чверті держав-учасників на останніх виборах до Європейського Парламенту;
– щорічно публікувати звітність про свої доходи та витрати, активи та пасиви;
Якщо ці вимоги виконуються партія отримує фінансування з ЄС. Для отримання статусу євро партії заява подається до Європарламенту. (політична програма, статут, реквізити рахунків партії, документи про законного представника партії)
Фінансування євро партій – 15 % розподіляється між усіма партіями європейського рівня, 85 % для тих партій, які представлені в Європарламенті.
Членство в партії:
– персональне
– асоційоване
– членство в статусі спостерігача
На сьогодні існує 13 партій європейського рівня (Європ. народна партія, Альянс лібералів і демократів за Європу, Європейська демократична партія)