Повноваження органів д/в у сфері фінансової діяльності
Повноваження органів д/в у сфері фінансової діяльності
Держава управляє фінансовою діяльністю через державні органи, наділені з цією метою спеціальною компетенцією. Залежно від характеру діяльності, повноважень у сфері фінансової діяльності всі органи, що беруть у ній участь, поділяються на дві групи. У фінансовій діяльності беруть участь практично всі державні органи залежно від їх компетенції, встановленої Конституцією України і законами України, нормативними актами, що визначають їх правовий статус, та ін.
Одна група органів, що здійснює фінансову діяльність, належить до органів загальної компетенції. В даній ситуації вони реалізують повноваження у сфері фінансової діяльності поряд з іншими типами повноважень. Здійснюючи діяльність з багатьох напрямів, вони реалізують у тому числі й фінансову (Верховна Рада України, Кабінет Міністрів і т. д.), що не є для них основною чи єдиною.
Другу групу становлять органи спеціальної компетенції, створені державою і наділені повноваженнями виключно для здійснення фінансової діяльності (Державна казначейська служба України, Державна фінансова інспекція України тощо).
Державна політика у фінансовій сфері здійснюється Верховною Радою України, яка затверджує загальнодержавні програми, Державний бюджет і вносить зміни до нього, здійснює контроль за використанням Державного бюджету України, ухвалює рішення щодо звіту про його виконання. Виключно законами України регулюються найважливіші питання у фінансовій сфері.
Органи виконавчої влади, що здійснюють управління фінансами, поділяють на:
1) органи управління загальної компетенції (Кабінет Міністрів України, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування);
2) органи управління спеціальної (галузевої, міжгалузевої) компетенції, що включають дві підгрупи:
а) органи, що здійснюють фінансову діяльність поряд зі своїми основними функціями (міністерства, за винятком Міністерства фінансів України);
б) органи, для яких фінансова діяльність є основною (Міністерство фінансів та ін.). Ці органи створено спеціально для здійснення фінансової діяльності.
Президент України має певні повноваження, що стосуються фінансової сфери, наприклад, подає на затвердження Верховній Раді України кандидатуру Голови Національного банку України (далі – Нацбанк України).
Значними повноваженнями у сфері управління фінансами наділеноКабінет Міністрів України. Він забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної і податкової політики; розроблення проекту Закону про Державний бюджет України; виконання затвердженого Державного бюджету України; надання звіту про виконання Державного бюджету України.
Оперативне управління фінансами здійснюється через спеціальні державні органи виконавчої влади.
Система фінансових органів України очолюється Міністерством фінансів (далі – Мінфін України) – центральним органом виконавчої влади з управління фінансами. Мінфін України прогнозує розвиток економіки, розробляє проект Державної програми економічного і соціального розвитку, проект Державного бюджету України. Для управління фінансами Мінфін України наділено повноваженнями, що становлять три групи:
1) повноваження, пов’язані з функціями щодо складання і виконання Державного бюджету України, контролю за його виконанням;
2) повноваження щодо застосування заходів у разі порушень установленого порядку виконання Державного бюджету України, призупинення фінансування;
3) повноваження, що стосуються регулювання співвідношення коштів Державного бюджету України і місцевих бюджетів у процесі їх формування.
Згідно з Указом Президента України від 24 грудня 2012 р. № 726/2012 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» утворено Міністерство доходів і зборів України шляхом реорганізації Державної митної служби України та Державної податкової служби України. На це міністерство також покладено адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Органами Мінфіну України на місцях є фінансові органи місцевих державних адміністрацій, що розробляють проекти відповідних бюджетів, організують їх виконання, забезпечують надходження коштів, установлюють на основі рішення ради розмір місцевих зборів і оголошують місцеві добровільні позики.
Особливим центральним органом виконавчої влади, статус якого прирівняний до державного комітету України, є Державна казначейська служба України. Основними завданнями казначейської служби є: організація виконання Державного бюджету України; контроль за його виконанням і регулюванням відносин між Державним бюджетом України і позабюджетними фондами; короткострокові прогнози обсягів державних фінансових ресурсів і надання інформації Верховній Раді України та Президенту України.
Податкова міліція є специфічним правоохоронним органом, що забезпечує економічну безпеку держави при надходженні податкових платежів до бюджету. Якщо діяльність податкових інспекцій пов’язана зі справлянням податків, то податкова міліція здійснює стягнення податкових платежів.
Органом державного фінансово-економічного контролю є Рахункова палата, яка здійснює свою діяльність самостійно, незалежно від будь-яких органів держави. Рахункова палата забезпечує єдину систему контролю за виконанням Державного бюджету України та використанням позабюджетних фондів.
Функціонування грошового ринку, статус національної валюти, іноземних валют на території України встановлюються виключно законами. Здійснення контролю за проведенням грошово-кредитної політики покладено на Нацбанк України, який регулює грошовий обіг як шляхом установлення нормативів щодо готівки, так і проведенням політики у сфері ставок, операцій із цінними паперами тощо. Він визначає офіційний валютний курс гривні, виходячи з валютного (обмінного) курсу. Курс гривні щодо іноземних валют забезпечується Нацбанком України шляхом використання золотовалютного резерву, купівлі і продажу цінних паперів, встановлення і зміни плати за кредити та інших інструментів регулювання грошової маси в обігу.
Для здійснення уповноваженими банками та іншими кредитно- фінансовими установами валютних операцій, що підпадають під режим ліцензування, Нацбанк України видає генеральні та індивідуальні ліцензії. Генеральні ліцензії видаються комерційним банкам та іншим кредитно-фінансовим установам України на здійснення валютних операцій, що не вимагають індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валютного регулювання. Індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. В основі розмежування на резидентів та нерезидентів лежить відмежування зовнішньоекономічних відносин від операцій, що стосуються внутрішньоекономічних процесів.