Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Принцип республіканської форми правліня в Україні. Проблеми праламентсько-президентської і президентсько-парламентської респібліки


Принцип республіканської форми правліня в Україні.
Проблеми праламентсько-президентської і президентсько-парламентської респібліки

Республіка — форма державного правління, за якої верховні органи державної влади обираються на певний термін, з окресленими законами повноважень, існує поділ влади на законодавчу, виконавчу, судову.

Республіці властиві такі риси:

  • Існування одноосібного і колегіального глави держави — президента і парламенту.
  • Парламент представляє законодавчу владу.
  • Завдання президента — очолювати виконавчу владу, але це характерно не для всіх типів республік.
  • Виборність на певний термін голови держави і інших верховних органів державної влади. Так, президент і парламент повинні обиратися народом на певний термін.
  • Юридична відповідальність голів держави. Наприклад, згідно із більшістю конституцій, у парламенту є право звільнення від посади президента за тяжкі злочини проти держави (імпічмент).
  • У випадках, передбачених конституцією, право представляти і виступати від імені держави має президент.

Класифікація республік

  1. президентська республіка;
  2. парламентська республіка;
  3. республіка змішаного типу.

У президентській республіці президент обирається непарламентським шляхом — прямими чи непрямими виборами населення. Класичною президентською республікою вважають США. Глава держави (президент) особисто або зі схваленням парламенту формує склад уряду, яким керує сам. Уряд, як правило, несе відповідальність перед президентом, а не перед парламентом.

У парламентській республіці глава держави (президент) не може впливати на склад і політику уряду, який формується парламентом і підзвітний йому. Повноважень у президента менше, ніж у прем’єр-міністра. Тут здійснюється принцип верховенства парламенту, що обирається населенням країни. Президент обирається парламентом або більш широкою колегією за участі парламенту.

Однією з сучасних форм державного правління є так звана змішана (парламентсько-президентська, або президентсько-парламентська) форма республіканського правління. Типовою ознакою такої форми правління є поєднання елементів президентської і парламентської республік, сильної президентської влади та ефективного контролю парламенту за діяльністю уряду. Уряд формується спільно президентом і парламентом, а та чи інша назва змішаної республіки визначається тим, у кого з них більше повноважень щодо формування та функціонування уряду.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+