Правове регулювання розподілу доходів між бюджетами
Правове регулювання розподілу доходів між бюджетами
Доходи бюджету – усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).
Надходження до бюджету – доходи бюджету та кошти, залучені в результаті взяття боргових зобов’язань, органами державної влади, органами влади АРК, або органами місцевого самоврядування.
Склад доходів різних ланок бюджетної системи відображається в різних платежах, які сплачують юридичні і фізичні особи у відповідний бюджет.
Доходи бюджету класифікуються за такими розділами:
Соціально-економічною ознакою:
– Податкові надходження (податки, збори, обов’язкові платежі);
– Неподаткові надходження (від власності та підприємницької діяльності; адміністративні збори та платежі);
– Доходи від операцій з капіталом;
– Трансферти – кошти, одержані від органів державної влади або місцевого самоврядування, інших держав чи міжнародних організацій на безоплатній та безповоротній основі.
Теоретично, доходи бюджетів класифікують також за порядком і умовами зарахування:
– закріплені – це доходи, які постійнодіючим законодавством віднесені у доходну частину бюджету певного рівня повністю у розмірі територіальних надходжень, або у твердофіксованому розмірі (нормативи), що встановлюються на тривалий строк і не потребують додаткового рішення вищестоящого органу влади. Таке закріплення міститься у постійнодіючому бюджетному або податковому законодавстві. У Держбюджеті тільки закріплені доходи.
Наприклад: Акцизний збір – в дохід Держбюджету. Де б він не збирався буде зараховуватися на централізований рахунок Держказначейства.
Податок на доходи фізичних осіб – в повному розмірі зараховуються до місцевих бюджетів
– власні – у місцевих бюджетах це надходження від комунальної власності, місцевих податків і зборів тощо. Вони закріплюються повністю або за нормативами, які визначають щороку.
– залучені – якщо не вистачає власних коштів, то органи влади можуть (залучати) – користуватись позиченими.
– регулюючі – доходи які щороку включаються в місцеві бюджети на підставі Законів або рішень вищестоящих органів місцевого самоврядування. Нормативи відрахувань затверджуються таким чином: або єдині для всіх бюджетів різного рівня, або диференційовано для кожної ланки бюджетної системи в залежності від об’єму закріплених доходів і передбачених видатків.
Доходи місцевих бюджетів класифікуються також за ознакою їх достатності у відповідних бюджетах:
Доходи що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів.
Доходи що не враховуються при визначенні міжбюджетьних трансфертів.