Міжнародні та конституційні засади прав людини в галузі інформації
Міжнародні та конституційні засади прав людини в галузі інформації
Головним міжнародно-правовим стандартом у галузі прав людини є комплексний акт, розроблений в рамках ООН і відомий як Хартія про права людини. Ця Хартія складається із Загальної декларації прав людини, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права та Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Ці акти стали головним стандартом, базою, на основі яких було розроблено низку інших міжнародних та національних правових актів в галу зі прав людини.
Першим фундаментальним, міжнародно-правовим актом у рамках Хартії про права людини с Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р. Вона містить комплекс юридичних гарантій, що визначають зміст і сутність інформаційної безпеки особи.
Так, за нормами ст. 19 Загальної декларації прав людини встановлено “кожна людина має право на свободу переконань і на вільне їх виявлення: це право включає свободу безперешкодно дотримуватися своїх переконань та свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів”.
Ст. 12 Декларації «Ніхто не може зазнавати безпідставного втручання у його особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність його житла, тайну його кореспонденції або на його честь і репутацію. Кожна людина має право на захит закому від такого втручання або таких посягань.»
Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 р.
Ст. 10 Конвенції свободу вираження поглядів: “Кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержу вати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів”. (термін «вираження поглядів» означає подання інформації в будь-якій формі, а також за допомогою будь-яких засобів)
Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, підписана 28 червня 1998 р. Визначає основні принципи надання громадськості екологічної інформації органами державної влади та місцевого самоврядування.
Конвенція про захист осіб стосовно автоматизованої обробки даних особистого характеру, підписана в Страсбурзі 28 січня 1981 р. Ст. 1 цієї Конвенції проголошує забезпечення на території кожної держави-учасинці для кожної особи незалежно від її національності або помешкання поважання її прав і основних свобод, зокрема її права на недоторканність особистого життя, стосовно автоматизованої обробки даних особистого характеру.
Ключовими для визначення прав і свобод людини в галузі інформації є норми статей 34 і 32 Конституції.
Так, ст. 34 Конституції визначає право на свободу слова та право на інформацію, згідно з яким:
– кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань:
– кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір”.
Гарантії права людини на невтручання в особисте життя, грунтуються насамперед на ст. 32 Конституції, яка, зокрема, визначає, що: “Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини”.
ст. 15 Конституції України, встановлює політичну її ідеологічну багатоманітність суспільного життя і забороняє цензуру;
ст. 21 – закріплює невідчужуваність та непорушність прав і свобод людини;
ст. 28 – закріплює право людини на повагу до її гідності, забороняє піддавати людину катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує її гідність, поводженню чи покаранню; піддавати людину без її вільної згоди медичним, науковим чи іншим дослідам.