Режим доступу до інформації, поняття та зміст
Режим доступу до інформації, поняття та зміст
Залежно від типу інформації існують відповідні, специфічні правила поведінки при виконанні інформаційної діяльності, встановлені правовими нормами. Такі правила поведінки визначаються як режими доступу до інформації.
Режим доступу до інформації – це передбачений правовими нормами порядок одержання, використання, поширення і зберігання інформації.
Особливою ознакою режиму доступу до інформації є специфіка його об’єкта – правові відносини, що виникають з приводу отримання, збереження, використання та розповсюдження інформації.
Головними характеристиками режиму доступу до інформації є:
– суб’єкт визначення доступності цієї інформації:
– коло суб’єктів, які мають доступ до цієї інформації;
– особливі вимоги і правила зберігання та поширення цієї інформації;
– строк дії режиму.
Суб’єктом визначення доступності інформації є особа, до компетенції якої належить вирішення питань щодо встановлення обмежень на доступ до інформації та її матеріальних носіїв, а також надання права доступу до такої інформації.
Суб’єкт, що має доступ до інформації, – це особа, якій надано право ознайомлення з матеріальними носіями інформації або їх використання. Надання особі права доступу до інформації з обмеженим доступом зазвичай пов’язане із взяттям нею на себе зобов’язань щодо нерозголошення отриманої інформації.
Режим доступу до інформації означає певну сукупність правил, якими окреслено особливі вимоги і правила зберігання та поширення інформації. Ці правила визначають діяльність осіб, на яких покладена відповідальність за зберігання матеріальних носіїв інформації, установлюють необхідність застосування певних правових, організаційних, технічних та криптографічних засобів захисту інформації. Ці правила також визначають порядок надання доступу до такої інформації.
Нарешті, більшість видів інформації з обмеженим доступом мають визначений законодавством або власником інформації строк дії режиму обмеження доступу до інформації. Цей строк визначають, як правило, під час ухвалення рішення про обмеження доступу до інформації або її матеріальних носіїв. Після закінчення цього строку може бути прийняте рішення або про його поновлення, або про надання інформації статусу відкритої.