Суб’єкти і об’єкти правовідносин які виникають щодо функціонування Інтернет
Суб’єкти і об’єкти правовідносин які виникають щодо функціонування Інтернет
Виділяють три групи суб’єктів, які діють в Інтернет.
Першу групу суб’єктів, що проводять інформаційну діяльність в Інтернет, становлять оператори і провайдери телекомунікації. Вони забезпечують саме функціонування Інтернет як інформаційної системи, їх діяльність охоплює: технічне обслуговування і експлуатацію технічного обладнання телекомунікаційних мереж, надання в користування ліній зв’язку, реєстрацію та адміністрування адрес Інтернет тощо.
Основними видами інформаційних послуг, які надаються цими суб’єктами, є:
1) підключення, тобто забезпечення доступом до Інтернет;
2) хостинг – розміщення інформації та інформаційних ресурсів замовника на відповідному технічному обладнанні – веб-серверах і забезпечення доступу до цих ресурсів через Інтернет;
3) адміністрування – здійснення організаційно-технічних заходів для забезпечення функціонування технічних засобів підтримки адресного простору Інтернет;
4) послуги з навігації в Інтернат – створення так званих веб-порталів, які полегшують пошук і доступ до інформаційних ресурсів Інтернет.
Діяльність цієї групи суб’єктів визначається насамперед національними та міжнародними нормативно-правовими актами, що регулюють питання електрозв’язку, телекомунікацій, надання інформаційних послуг тощо.
До другої групи суб’єктів належать виробники, власники та розповсюджувачі інформації та інформаційних ресурсів, тобто суб’єкти, які створюють інформаційне наповнення Інтернет. Ці суб’єкти створюють електронні інформаційні ресурси, володіють правами на них або на окремі документи, що входять до їх складу та забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів і задоволення інформаційних потреб користувачів. Окремо слід виділити групу суб’єктів, яка надає специфічні послуги щодо укладання цивільно-правових угод за допомогою Інтернет (Інтернет-магазини, Інтернет-казино тощо), тобто все, що охоплюється терміном «електронна комерція».
Діяльність суб’єктів цієї групи регулюється насамперед цивільним законодавством і законодавством про інтелектуальну власність
Останню, третю групу становлять споживачі телекомунікаційних послуг. Споживачем може бути юридична або фізична особа, яка потребує, замовляє або отримує телекомунікаційні послуги для власних потреб. Основними видами послуг, які надаються користувачам Інтернет, є: підключення, доступ до інформаційних ресурсів, хостинг та електронна пошта.
При цьому основу правового регулювання становлять, по перше, конституційні норми, якими визначаються права і свободи людини в галузі інформації (свобода слова, таємниця кореспонденції), норми цивільного права та законодавства про захист прав споживачів. Окремо слід відзначити два типи цивільно-правових угод, які укладаються між операторами і провайдерами телекомунікації та користувачами телекомунікаційних послуг та між власниками інформаційних ресурсів і користувачами цих ресурсів. Цими угодами можуть установлюватися додаткові правила використання послуг та обладнання, доступу до інформації та прав щодо користування нею.
Зазначена класифікація дає змогу окреслити основні об’єкти правовідносин в Інтернет. Це:
– телекомунікаційні мережі та інше технічне обладнання;
– комп’ютерне програмне забезпечення;
– інформація, інформаційні ресурси, інформаційні продукти та інформаційні послуги; доменні імена;
– права та свободи в галузі інформації; інформаційна безпека.