Порядок ліцензування каналів мовлення
Порядок ліцензування каналів мовлення
Ліцензування телерадіомовлення здійснює Національна рада.
Ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом дозвільного характеру, що надає право ліцензіату вести телерадіомовлення.
Єдиним і достатнім документом, що надає ліцензіату право відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, користуватися каналами мовлення за умови наявності у володільців радіоелектронних засобів передбачених законом дозволів на їх експлуатацію є ліцензія на мовлення, видана Національною радою.
Телерадіоорганізація-ліцензіант має право розпочати мовлення протягом року з дня набрання чинності відповідною ліцензією, про що в десятиденний термін зобов’язана повідомити Національну раду.
Ліцензуванню підлягають такі види мовлення:
1) супутникове;
2) ефірне;
3) кабельне;
4) проводове;
5) багатоканальне.
Видача ліцензій на мовлення здійснюється:
– на конкурсних засадах (за результатами відкритих конкурсів) для ефірного та багатоканального мовлення з використанням радіочастотного ресурсу;
– без конкурсів (за заявковим принципом) щодо всіх інших видів мовлення.
Конкурс на отримання ліцензії оголошується Національною радою, причому в оголошенні зазначаються територія розповсюдження, канал та частоти, потужність передавача, обсяг мовлення (годин на добу) тощо.
Національна рада визначає також конкурсні умови, а саме:
– ліцензійні умови для відповідного виду мовлення;
– вимоги до програмної концепції мовлення;
– вимоги щодо організаційно-технічних, фінансових та інвестиційних зобов’язань майбутнього ліцензіата.
Безпосередній перелік таких умов визначається Рішенням Національної ради. Рішення про видачу ліцензії приймається Національною радою після визначення переможця конкурсного відбору і оформляється протоколом, який підписується під час засідання Національної ради. Строк дії ліцензії встановлюється рішенням Національної ради згідно із заявою телерадіоорганізації, але він не може бути меншим за 7 років – для ефірного мовлення і 10 років – для кабельного (проводового) мовлення. Після закінчення визначеного строку ліцензія втрачає чинність, якщо не прийнято рішення про її продовження.
У ліцензії Національної ради, зокрема, зазначаються: назва та вид телерадіоорганізації, місцезнаходження, вид діяльності, логотипи та позивні, програмна концепція, територія і спосіб розповсюдження, категорія споживачів, мова програм і передач (із зазначенням відсоткової частки української мови), інформація про засновників.
Інструментом, що забезпечує можливість належної ідентифікації програм та передач і здійснення контролю за додержанням законодавства та ліцензійних умов, є обов’язок телерадіоорганізацій повідомляти вихідні дані.
До вихідних даних належать:
– під час трансляції (ретрансляції) радіопрограми – найменування та позивні телерадіоорганізації. які вона повинна повідомляти не рідше ніж щогодини;
– під час трансляції телепередачі – логотип, емблема або інші вихідні дані, які повинні постійно використовуватись.