Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Основи економічного зростання

 

Основи економічного зростання

Економічне зростання –  це довгострокова тенденція збільшення реального ВВП. В цьому визначенні ключовими є слова:

тенденція – тобто реальний ВВП не повинен обов’язково зростати з року в рік,  а вказується лише напрямок розвитку економіки,  так званий “тренд”;

– довгострокова –  оскільки економічне зростання є показником,  що характеризує довгостроковий період, та йдеться про зростання потенційного ВВП,  тобто ВВП за умов повної зайнятості ресурсів,  про зростання виробничих можливостей економіки;

реальний ВВП – а не номінальний, зростання якого може відбуватися за рахунок зростання рівня цін, при цьому рівень виробництва може навіть скорочуватися. Тому важливим показником економічного зростання виступає саме показник величини реального ВВП.

Головна мета економічного зростання – це зростання та збільшення національного добробуту. Чим вищий виробничий потенціал країни, чим вищі темпи економічного зростання,  тим вище рівень та якість життя. Як підкреслив лауреат Нобелевської премії американський економіст Роберт Лукас, “значення цих проблем для добробуту людства настільки велике, що, розпочавши розмірковувати над ними, вже неможливо думати про щось інше”.

Економічне зростання є необхідною умовою підвищення добробуту будь-якого народу. Він знаходить свій вираз перш за все у двох показниках: загальній величині реального ВВП (абсолютний показник)  та у величині реального ВВП на душу населення (відносний показник). Більш точним показником рівня добробуту є величина реального ВВП на душу населення, тобто відносний показник,  який ілюструє вартість тієї кількості товарів та послуг, яка не взагалі виробляється в економіці, а припадає в середньому на душу населення. Про економічне зростання можна говорити, якщо відбувається зростання рівня добробуту,  тобто якщо економічний розвиток супроводжується більш швидким зростанням реального ВВП у порівнянні із зростанням населення.

Економічне зростання можна виміряти за допомогою наступної формули річних темпів зростання:

             Y1-Y0

                   T=  ——— x 100%

              Y

 

 де T – темп (рівень) економічного зростання; Y1 та Y0–відповідно, реальний ВВП (ВНП) у поточному і базисному роках.

 

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+