Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Іконоборче повстання 1566. 1 етап Нідерландської революції

Іконоборче повстання 1566. 1 етап Нідерландської революції

Іконоборче повстання (1566 р.) — повстання, з якого почалася Нідерландська революція XVI ст. Розпочато воно було під гаслом кальвінізму і направлено передусім проти католицької церкви. Головною діючою силою повстання стали міські низи і селяни приміських сіл. Погрому зазнали близько 5500 церков і монастирів, де знищувалися ікони і статуї святих. У деяких місцях повсталі громили дворянські замки і маєтки, знищували боргові і орендні записи. Спочатку діями повсталих намагалися керувати кальвіністські консисторії і окремі члени антиіспанського Союзу дворян, створеного в 1565 р. Однак озлоблення повсталих відштовхнуло від них нідерландських дворян, які пішли на угоду з іспанською владою. 23 серпня намісниця Нідерландів Маргарита Пармська видала маніфест, обіцяючи скасувати інквізицію, пом’якшити закони проти єретиків, допустити обмежену свободу кальвінізму, амністувати членів Союзу дворян. Цей маніфест розколов ряди повсталих, й іконоборче повстання було придушено.

Прелюдія до повстання (1555-1568)

У 1556 році Карл передав трон своєму синові Філіппу II. Карла, незважаючи на суворі методи, розглядали в якості правителя, який потрібен Нідерландам. Філіп же виріс в Іспанії і не говорив ні по-голландськи, ні по-французьки. Під час царювання Філіппа положення в Нідерландах загострилося через більш високого оподаткування, придушення протестантизму і централізації влади. Зростаючий конфлікт досяг точки кипіння і, в кінцевому підсумку, призвів до війни за незалежність.

{reklama}

Дворянство в опозиції

У рамках зусиль по створенню стабільного і надійного уряду Нідерландів Філіп призначив Маргариту Пармську штатгальтеромНідерландов. Він продовжив політику свого батька при призначенні членів вищого дворянства Нідерландів в Державна рада – керівний орган сімнадцяти провінцій. Головою цієї ради він поставив Антуана Перрен де Гранвеля, який був його довіреною особою. Тим не менш, вже в 1558 році штати провінцій і генеральний штат Нідерландів стали суперечити побажанням Філіпа, заперечуючи проти його податкової політики і вимагаючи виведення іспанських військ з півдня Нідерландів. При наступних реформах Філіп зустрівся з сильною опозицією. Деякі з найбільш впливових вельмож, у тому числі граф Егмонт і Філіп де Монморансі, вийшли зі складу Державної ради до тих пір, поки його очолює Гранвель. У цей же період, незважаючи на жорсткість влади, росли релігійні протести.

Іконоборство та репресії

Атмосфера в Нідерландах була напруженою в зв’язку з повстанням лідерів кальвіністів, голоду після неврожаю у 1565 році та економічних труднощів у зв’язку з Північною війною. На початку серпня 1566 монастирська церква в Стеенворде у Фландрії (в даний час в Північній Франції) була розграбована під проводом проповідника Себастьяна Матті. За цим інцидентом пішов ряд аналогічних безладів у Фландрії і незабаром Нідерланди стали ареною масивного іконоборчого руху кальвіністів, які вривалися в церкви та інші релігійні будівлі, оскверняли і руйнували статуї і зображення католицьких святих по всій країні. За словами кальвіністів, ці статуї виглядали поклоніння ідолам. Дії іконоборців розділили дворянство на два табори. Філіп втратив контроль над ситуацією в Нідерландах і відправив армію для придушення заколоту. 22 серпня 1567 Фернандо Альварес де Толедо (герцог Альба) увійшов до Брюсселя на чолі 10-тисячного війська.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+