Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Щастя як найважливіший аспект прояву основної проблеми філософії


Щастя як найважливіший аспект прояву основної проблеми філософії

Розуміння сутності свідомості щастя заважає не тільки складність, цього явища духовного життя людини, але і те, що саме слово “щастя” вживається в ужитку в різних значеннях. Поняття щастя для кожної людини індивідуально. “Одним щастям здається чеснота, іншим – розсудливість, третім – відома мудрість, а іншим все це разом або що-небудь одне в з’єднанні з задоволенням або не без участі задоволення, є й такі, що включають в поняття щастя і зовнішнє добробут”.

Перераховуючи різні думки людей щодо щастя, можна сказати, що для більшості щастя полягає в чомусь наочному і очевидному: в удачі, в задоволенні, в пошані, в багатстві і т.п. “Щастя, говоримо ми, – це те ж саме, що благополуччя і гарне життя”. Тому “питання про щастя – це не просто питання про те, як бути щасливим, задоволеним або навіть доброчесним, але перш за все в тому, в чому полягає хороша щасливе життя і до чого людині слід прагнути в першу чергу”.

Існує ще й визначення щастя як “моральної свідомості, що позначає такий стан людини, яке відповідає найбільшій внутрішній задоволеності умовами свого буття, повноті і свідомості життя, здійсненню свого людського призначення. Як і мрія, щастя є чуттєво-емоційною формою ідеалу, але на відміну від неї означає не устремління особистості, а виконання цих устремлінь. Поняття щастя не просто характеризує певне конкретне положення або суб’єктивний стан людини, але і виражає уявлення про те, якою має бути все життя, що саме є для нього блаженством. Залежно від того, як тлумачиться призначення і сенс людського життя, розуміється і зміст щастя. Тому дане поняття носить ще й нормативно-ціннісний характер “

Простеживши етимологію слова “щастя”, можна помітити закономірність. Старогрецьке слово “Eudaimonia” (= справжнє щастя) складалося з двох слів – eu (добро) і daimon (божество), тобто дослівно означало, що доля людини знаходиться під заступництвом богів.

У Римі слово “щастя” означало ім’я богині – Фортуна. Саме слово “Fortuna” мало ще два значення – удача і доля. Богиня зображувалася з рогом достатку, колесом і рульовим веслом. Тобто, вона уособлювала божественну милість, яка може бути дана тільки гідному. Тому сприйняття щастя як категорії в Римській імперії було чисто практичним. Це був добробут, можливість виконання бажань і т.д.

Для нижчих верств суспільства часто щастя позначало есктатіческое єднання з богами, які можуть дарувати більш гідне життя. Пізніше подібне ставлення до щастя знайшло відображення у християнському вченні.

У російській мові слово “щастя” також має кілька значень:

1) рок, доля, доля, частка; тобто бути щасливим спочатку розумілося як “знаходитися під милістю вищих сил”,

2) випадковість, бажана несподіванка, успіх у справах, тобто бути щасливим, може означати і те, що людина може бути як би з-учасником своєї долі.

Але є ще й третій варіант: щастя – благоденство, благополуччя, спокій і достаток; життя без горя і турбот – це вже більш приземлений варіант, щось схоже на “щастя для бідних”.

“Удача” в російській мові має також кілька значень – це успіх, бажаний випадок, несподівано успішний результат справи, а також раптове щастя, хоча раннім значенням цього слова була покірність, поступливість долі. Тобто, в російській мові слова “успіх” і “щастя” з плином часу стали синонімами і означають приблизно те ж, що і раніше – перебування під заступництвом якихось вищих сил. Але, скільки людей, стільки й думок, тому можна виділити кілька найбільш поширених поглядів на щастя. 


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+