Т. Гобс про типи й ідеал держави
Т. Гобс про типи й ідеал держави
Його найбільш визначні політичні праці: “Про громадянина“, “Левіафан, або Матерія, форма і влада держави церковної і громадянської“.
Для встановлення загальної влади люди шляхом угоди між собою створюють загальну, єдину особу — державу. «Держава, це єдина особа, відповідальним за дії якої зробила себе шляхом взаємного договору між собою величезна кількість людей, для того, щоб ця особа могла використовувати силу і засоби всіх їх так, як визнає за необхідне для їх миру і загального захисту». Носій такої особи, який володіє верховною владою, — суверен. Всякий інший — його підданий.
Мета держави — головним чином забезпечення миру, безпеки, оскільки природними законами вони не гарантуються. Угоди без меча — лише слова, що не в силах гарантувати людині безпеку, писав Гоббс.
Гоббс визнає тільки три форми держави: монархію, демократію й аристократію. Законодавцем у всіх державах є лише суверен. У цьому сенсі, на його думку, «влада, якщо тільки вона досить досконала, щоб могти надавати захист підданим, однакова у всіх формах». Розходження лише в придатності до здійснення тієї мети, для якої вони встановлені. Симпатії Гоббса очевидно еволюціонували: спочатку вони були на боці монархії, потім — сильної влади лорда-протектора О. Кромвеля.