Поняття і юридична природа конституційних прав і свобод людини і громадянина
Поняття і юридична природа конституційних прав і свобод людини і громадянина
Конституційні права і свободи людини і громадянина – це визначені Конституцією та законами України можливості особи користуватися політичними, економічними, соціальними, культурними та іншими благами з метою задоволення особистих або суспільних інтересів і потреб.
Конституція України закріплює коло прав і свобод у різних соціальних сферах.
До особистих прав і свобод людини і громадянина належать такі, як: право на життя (ст.27); право на повагу до його гідності (ст.28); право на свободу та особисту недоторканність (ст. 29); право на недоторканність житла (ст.30); та ін.
Серед політичних прав і свобод людини і громадянина слід виділити наступні: право на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільного залишення території України (ст.33); право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань (ст.34); та ін.
До кола економічних прав і свобод належать такі, як: право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (ст.41); право користуватися об’єктами державної та комунальної власності (ст.41); право на підприємницьку діяльність (ст.42);
Відповідно до Конституції коло соціальних прав і свобод складають: право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів (ст.36); право на працю (ст.43); право на страйк (ст.44); та ін.