Правоохоронні та контрольно-наглядові органи
Правоохоронні та контрольно-наглядові органи
Правоохоронні органи – органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, митні органи, органи охорони державного кордону та інші органи, що здійснюють правозастосовні та правоохоронні функції.
Правоохоронна діяльність за своєю структурою поділяється на:
- запобігання виникнення умов і причин суспільно небезпечного явища;
- припинення процесу їх розвитку;
- ліквідацію наслідків.
На прокуратуру України покладаються завдання:
- Підтримання державного обвинувачення в суді;
- Представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;
- Нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;
- Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Служба безпеки України – державний правоохоронний орган спеціального призначення. Його завдання – захист незалежності України, її конституційного ладу, територіальної цілісності та обороноздатності від розвідувально-підривної діяльності служб іноземних держав, а усередині країни – від підривної діяльності з боку злочинних організацій, груп людей чи навіть окремих осіб; боротьба з організованою злочинністю, мафією, корупцією, які створюють загрозу життєво важливим інтересам України.
Важливою ланкою контрольно-наглядових органів держави є державні інспекції.
Спеціальні державні органи – санітарні, податкові, протипожежні та ін. Вони покликані здійснювати функції контролю і нагляду за дотриманням підприємствами, організаціями, установами, посадовими особами і громадянами окремих установлених відповідними правовими актами правил: санітарних, податкових, протипожежних, ветеринарних та ін