Види посередництва в політичному конфлікті
Види посередництва в політичному конфлікті
Посередництво – це процес, у якому “третя сторона” (посередник) допомагає сторонам конфліктної ситуації провести переговори, спрямовані на досягнення взаємоприйнятного рішення.
Можна сказати, що посередництво – спеціально організована форма спілкування двох конфліктуючих сторін, що здійснюється за допомогою третьої, нейтральної сторони (посередника) з метою опосередкованого управління процесом розв’язання конфлікту згідно з правилами діалогічної взаємодії.
Під посередництвом, як правило, розуміється участь третьої сторони з метою оптимізації процесу пошуку взаємоприйнятного рішення. У Дипломатичному словнику, посередництво визначається як один із засобів мирного вирішення міжнародних суперечок, суть якого “полягає в тому, що будь-яка третя сторона, що не бере участь у суперечці у відповідності з міжнародним правом організовує за своєю ініціативою або на прохання сторін спору переговори між ними в цілях мирного вирішення спору, часто беручи безпосередню участь у цих переговорах “.
Ефективність процесу медіації залежить від багатьох об’єктивних умов. Загальновизнаним чинником ефективності є такий: «Чим гірше відносини сторін, тим песимістичні перспективи, що медіація буде успішною» Тобто, якщо сторони мають здатність до конструктивної взаємодії, невисокий «рівень ворожості», то й процес медіації буде успішним.
Посередництво більш ефективно, якщо воно проходить на нейтральній території, а не на території конфліктуючих сторін. У цьому випадку важливу роль грає чисто психологічний фактор.
Види посередницької діяльності:
1) В залежності від того, хто виступає в ролі посередника:
- посередництво держав
- посередництво між урядовими та неурядовими організаціями
2) За юридичним статусом:
- формальне – чітке закріплення статусу посередника в спеціальному документі
- неформальне – перевагою є те, що воно не пов’язує сторони будь-якими обов’язками і перешкоджає появі тупикової ситуації. Недолік – відсутність статусу понижує ступінь впливу такого посередника як на процес так і на результат врегулювання.