Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Повстання червоних повязок (1351-1368)

Повстання червоних повязок (1351-1368)

Повстання Червоних пов’язок (кит. упр. , палл.: Хунцзінь цжілуань) – рух в Китаї проти монгольського панування і монгольської династії Юань, яке завершилося падінням імперії і встановленням нової, китайської династії Мін в 1368 році. Початком повстання прийнято вважати 1351. Повстання почалося з селянських бунтів, керованих різними релігійними і сектантськими організаціями, в тому числі Товариствами Білого лотоса; поступово повстання розросталося, і в нього втягувалися все більш широкі верстви населення. У повстанні брало участь велика кількість розрізнених угруповань, їх лідери часто проголошували себе імператорами, вели свою генеалогію від сунской правителів, спиралися на легенди і містичні уявлення. У міру наростання народного руху воно переросло в громадянську війну: між собою воювали як збунтувалися монгольські генерали, так і керівники різних угруповань Червоних пов’язок і антімонгольской опозиції, укладаючи при цьому поперемінно союзи з монгольськими генералами. Переможцем у цій війні вийшов Чжу Юаньчжан, який спочатку зміцнився в Нанкіні, і потім, зміцнивши свої території, розбив лідерів Червоних пов’язок та інших повстанських угруповань і зайняв монгольську столицю Даду, після чого проголосив себе імператором нової династії.

Причини повстання

Невдоволення основної маси китайського населення (хань) було викликано національної дискримінацією, яка встановилася в імперії Юань по відношенню до них. Монголам і Сему, складовим незначну частину населення, діставалися основні посади і привілеї, тоді як самі китайці цінувалися низько, особливо жителі півдня: їм було заборонено займати державні посади, носити зброю, полювати, ночами запалювати світло і ходити по місту чи селі . Хоча монголи лояльно ставилися до китайської культури і представникам різних релігійних конфесій, на ділі вони всіляко заохочували поширення буддизму, своєї офіційної релігії, тоді як відношення до послідовників інших віровчень, зокрема конфуціанцям, було не більш ніж терпимим. Невдоволення податного населення (міньху) викликали зростаючі податки і повинності, що було пов’язане зі скороченням числа податкових селян і належали їм земель в результаті самозахоплення монгольськими феодалами їх земель, тоді як, при династії Юань сума основного продовольчого податку, одержуваного з податного населення, була фіксованою. Частнозавісімие селяни (дяньху), яких в імперії було більшість, потерпали від непомірної орендної плати, стягується китайськими землевласниками, що надалі визначило характер повстань на Півдні Китаю, які насамперед були спрямовані проти «своїх» феодалів.

Важкі наслідки викликало сильне повінь, викликана тим, що річка Хуанхе в 1344 році зруйнувала давно не ремонтовані греблі і змінила русло, в результаті чого був затоплений півострів Шаньдун і зруйнований Великий Китайський канал, через який здійснювалося постачання північних земель продовольством, що викликало наступ голоду в північних провінціях.

Хід повстання

Перший етап

Каталізатором нагнітати обстановку послужив виявлений в кінці травня 1351 одноокий ідол з написом на спині: «Це і є кам’яний одноокий чоловік. Як тільки його знайдуть, Піднебесна повстане ». Виявлення божка справило незабутнє враження на забобонних селян, оскільки в народі вже давно ходила пісенька, пророкує близькість бунту: «Кам’яний одноокий чоловік обурить Хуанхе, і Піднебесна повстане». За наявними нині в істориків відомостям, «виявлення» статуї було інспіровано членами Білого лотоса, які незабаром почали створювати з селян-будівельників повстанські загони.

28 травня 1351 в долині Хуанхе почалося повстання, яке привело до падіння імперії Юань.

Важливу роль на першому етапі повстання (1351-1354 рр..) Зіграли Лю Футуна (кит. ), радник і активіст Товариства Білого лотоса, і Хань Шаньтун, керівник Білого Лотоса, якого проголосили нащадком сунского імператора Хуейцзуна і втіленням Будди Майтреї. Загони повстанців отримали назву «червоні війська», так як повстанці в якості розпізнавального знака пов’язували голови червоними хустками.

Незважаючи на те, що вже незабаром Хань Шаньтун був схоплений і страчений, загонам під керівництвом Лю Футуна супроводжувала військова удача: за другу половину 1351 вони зайняли повіти Лошань, Чжен’ян, Цюешань, Уян, округу Сіжчоу і Гуанчжоу, а число повстанців досягло ста тисяч.

Слідом за округом Інчжоу повстання «червоних військ» охопили і сусідні райони Хенань. 31 серпня повстання почалося в Сюйчжоу області Гуйде, його очолив Лі Ер, прозваний Чжіма Лі (кунжутного Лі). Незабаром війська Лі Ера приєдналися до армії Лю Футуна, а сам кунжутного Лі перейшов під його безпосереднє начальство.

Через три місяці після початку повстання «червоних військ» в північній Хенань бунт спалахнув у Центральному Китаї. В кінці серпня 1351 там почали боротьбу повстанці Сюй Шоухуя, який незабаром був проголошений імператором новоствореної держави Цішуй. Подібно Чжіма Лі, приєднався до військ Лю Футуна, до повстання Сюй Шоухуя примикали більш дрібні повстанські групи. У підсумку за чотири-п’ять місяців повстання охопило величезну територію на півдні і заході Хенань, значну частину Цзянсі, а також частина провінцій Хугуан і Цзянчже (Цзянсі + Чжецзян). При цьому слід пам’ятати, що територія кожної з них в юаньскій період була набагато обширніше сучасних провінцій Хенань і Цзянси. На думку радянської дослідниці Л. А. Боровкова, повсталі в Центральному Китаї не висували чітких гасел повалення іноземного ярма, як повстанці Лю Футуна, але і тут боротьба селян (а також прилучилися до них найбідніших верств) була спрямована проти феодалів, як монгольських, так і китайських.

Незважаючи на те, що до початку повстання монгольська армія була вкрай дезорганізована, Тогто дуже швидко зміг навести порядок в рядах військових, і вже в другій половині державна армія, підтримку якій надавали місцеві військові формування китайських і монгольських феодалів (Ібін), завдала ряд істотних поразок як військам Лю Футуна, так і Сюй Шоухуя, хоча в обох випадках, повстання не були ліквідовані повністю.

Після того як в 1354 році повстання в провінціях Хенань, Цзянсі, Хугуан і Цзянчже в цілому зазнали поразки, Тогто зробив спробу ліквідації бунту в пониззі річки Янцзи, де тривало повстання на чолі з Чжан Шіченом та Фан Гочженем. Однак несподіване усунення головнокомандувача з займаного поста зірвало плани монголів.

У 1352-1354 рр.. невеликий і повільно розвивається вогнище повстання існував в Ханчжоу (провінція Хенань). Керівництво повсталими здійснював Го цзисін, заможний городянин, член Білого Лотоса. Він був не єдиним керівником повсталих в Ханчжоу, що в подальшому призвело до ворожнечі лідерів, розколу руху і перемозі в междуособной боротьбі Чжу Юаньчжана, зятя Го цзисін.

Другий і третій етапи

31 березня 1355 керівники північної гілки «червоних військ» Лю Футуна та інші розшукали сина першого вождя повсталих глави суспільства Білий лотос Хань Шаньтуня – Хань Ліньера і його мати, що втекли в 1351 році, привезли їх в м. Бочжоу і оголосили про створення повстанської імперії Сун. Хань Ліньер був проголошений імператором, а його мати – вдовуюча імператрицею.

1357-1358 рр.. були періодом найвищого підйому повстання «червоних військ» Лю Футуна, а також кульмінаційним в ході повстання Сюй Шоухуя – Чень Юляня. Чжу Юаньчжан за 1356-57 рр.. зміг вигнати з підконтрольних територій останні урядові війська, а також стабілізувати територію з володіннями Чжан Шічена. Оскільки останній перестав представляти для нього якусь значиму загрозу з кінця 1357 Чжу призупинив наступальні дії і перейшов до оборони.

Пслі того, як в кінці лютого – початку березня 1363 урядова армія і армія Чжан Шічена, який уклав перемир’я з монголами, оточили Аньфин, останній притулок Хань Ліньера і Лю Футуна, багаторічне повстання «червоних військ» на Півночі зазнало поразки, Лю Футуна загинув , а Хань Ліньер був врятований військами Чжу Юаньчжана . Відтепер імператор імперії Сун ставав почесним бранцем Чжу Юаньчжана.

У 1360-1363 рр.. загострюється боротьба Чжу Юаньчжана з Чень Юляном (кит. ). Результат протистояння на користь Чжу Юаньчжана був вирішений у битві біля озера Поянху, яку сучасний історик У Хань назвав однією з найбільших річкових баталій в історії Китаю.

Після поразки і загибелі Чень Юляна Чжан Шічен відмовився від формального підпорядкування Юаньской уряду і заявив про створення власної держави У, проголосивши себе монархом, У-Ваном. 4 лютого 1364 в противагу своєму противнику такий же титул прийняв Чжу Юаньчжан. В кінці 1366 Чжу Юаньчжан захопив у полон свого супротивника, проте той на всі пропозиції скоритися відповідав відмовою. Зрештою Чжу Юаньчжан нібито послав йому шовковий шнурок, яким той і повісився.

На китайський новий рік 1368 (23 січня 1368) Чжу Юаньчжан в Нанкіні оголосив себе імператором нової династії Мін, проголосивши свій девіз правління Хун’у (в пер. С кит. Розлив войовничості). У вересні того ж року його війська взяли штурмом Пекін, вигнавши останнього юаньского імператора.

Підсумки повстання

Хоча повстання підігрівалося різними релігійними рухами, прийшовши до влади, новий монарх насамперед розгромив своїх колишніх союзників-сектантів. Роль державної ідеології зайняло вчення Чжу Сі, знаменитого конфуціанського вченого епохи Сун.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+