Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Релігійні війни у Франції

Релігійні війни у Франції

Релігійні або гугенотських війни – серія затяжних громадянських воєн між католиками і протестантами ( гугенотами), які роздирали Францію при останніх королях династії Валуа, з 1562 по 1598 роки. На чолі гугенотів стояли Бурбони ( принц Конде, Івана Мазепу) і адмірал де Коліньї, на чолі католиків – королева-матиКатерина Медічі і могутні Гізи. На хід подій у Франції намагалися впливати її сусіди – Єлизавета Англійська підтримувала гугенотів, а Філіп Іспанська – католиків. Війни закінчилися сходженням Генріха Наваррського на французький престол і виданням компромісного Нантського едикту (1598).

1. Перша війна 1560-1563

Приводом до першої війни послужив Амбуазського змову і його жорстоке придушення Гізамі. Після приходу до влади Франциска II фактичне керівництво країною став здійснювати рід Гизов на чолі з герцогом Франсуа де Гізом і його братом кардиналом Шарлем Лотарингским, які збільшили масштаби переслідуваннягугенотів, ввівши смертну кару за таємні релігійні збіговиська. Був засуджений і повішений радник Паризького парламенту кальвініст А. де Бур (1559). Серед вищої французької аристократії було дуже сильно невдоволення Гізамі. У 1560 опозиціонери склали змову, керівником якого став перигорски дворянин Ла Ренодо. Вони хотіли захопити короля і заарештувати Гизов. Ці події і увійшли в історію як Амбуазського змова. Дізнавшись про спробу перевороту, Гізи пішли на поступки: 8 березня 1560 вони прийняли закон, що забороняє релігійні гоніння. Але незабаром Гізи скасували Березневий едикт і жорстоко розправилися з змовниками.Принц Конде був заарештований і засуджений до смерті. Його врятувала лише раптова кончина Франциска II 5 грудня 1560. Суть самого змови полягала в тому, що роздратовані впливом Гизов на молодого короля Франциска II і королеву Марію Стюарт (яка була з Гизов по матері), гугеноти, на чолі з принцом Конде, планували викрасти монарха прямо з Амбуазського замку.

На престол зійшов неповнолітній король Карл IX, а фактична влада опинилася в руках його матері Катерини Меди

2. Друга війна 1567-1568

Друга війна почалася з того, що Гізи, не задоволені поступками гугенотам, стали готувати міжнародний альянс католицьких держав. Гугеноти на чолі з Колиньи відреагували на це союзом з Єлизаветою Англійської і протестантським пфальцграфов Вольфгангом Цвайбрюкенскім, який привів на допомогу гугенотам 14 000 своїх підданих, поклавши початок традиції втручання пфальцграфов у французькі громадянські війни, що проіснувала до кінця століття.

У вересні 1567 принц Конде відновив свій план викрадення короля, на цей раз Карла IX, з Мо. Одночасно відкрито оголосили себе гугенотами жителі Ла-Рошелі і ряду інших міст, а в Німі сталася різанина католицьких священиків. У листопаді в битві при Сен-Дені наклав головою коннетабль Монморансі. Королівська скарбниця була порожня, командувати армією було нікому, що змусило короля піти на мир в Лонжюмо (березень 1568), який не вирішив жодного питання і служив лише відстрочкою великомасштабних бойових дій.

3. Третя війна 1568-1570

Збройне протистояння відновилося з настанням осені, коли свобода віросповідання була в черговий раз скасовано, а на підмогу гугенотам прибув загін голландських протестантів на чолі з Вільгельма Оранського. Катерина Медічі спробувала взяти ініціативу в свої руки і повернула до двору Гизов, кальвіністських проповідників видворяли з Франції, справа йшла до арешту Конде і Коліньї.

У березні 1569 року принц Конде був убитий при Жарнаке, і адмірал Коліньї прийняв командування силами протестантів від імені юних принців – Конде-молодшого і Генріха Наваррського. Незважаючи на поразку при Монконтуре, він зумів з’єднатися з графом Монтгомері і оволодіти Тулузою. У серпні 1570 року король підписав Сен-Жерменський мир з істотними поступками гугенотам. За умовами миру королю Наваррського була обіцяна рука сестри короля, Маргарити.

4. Четверта війна 1572-1573

За час після Сен-Жерменського світу Колиньи опанував довірою короля, що викликало роздратування як королеви-матері, так і Гизов. Одруження Генріха Наваррського і Маргарити Валуа обернулося страшною різаниною гугенотів на вулицях Парижа та інших міст, що увійшла в історію як Варфоломіївська ніч. Серед жертв насильства був і Коліньї. Спроби вибити гугенотів з Сансер і Ла-Рошелі, втім, закінчилися безрезультатно. У 1573 році був виданий едикт, що підтвердив право гугенотів на виліт протестантських обрядів в Ла-Рошелі, Монтобане і Німі.

5. П’ята війна 1574-1576

Війна знову розгорілася після смерті Карла IX і повернення до Франції з Польщі його брата Генріха III, який наблизив себе до Гизам шлюбом з Луїзою Лотарінгське. Новий король не контролював міста: Шампань вторгся пфальцграф Йоганн, південними провінціями самоправно завідував Анрі де Монморансі. З метою стабілізації ситуації король схвалив Монсьерскій світ 1576 року, дарував гугенотам свободу віросповідання за межами Парижа.

6. Шоста війна 1576-1577

Затишшя було вкрай нетривалим і було використано Гізамі для згуртування “правовірних” під прапором Католицької ліги. Генеральні штати у Блуа не змогли дозволити накопичилися протиріч. Під тиском ліги Генріх III по Бержеракскому договором 1577 відмовився від поступок, зроблених гугенотам роком раніше.

7. Сьома війна 1579-1580

Ключовою фігурою сьомий війни був брат короля, Франсуа Анжуйський, який за підтримки Вільгельма Оранського проголосив себе графом Фландрії і герцогомБрабанта і втрутився в повстання голландських протестантів проти іспанської корони на боці перших. Тим часом молодий принц Конде заволодів Ла-Фером вПікардії. Бойові дії офіційно завершив мир у Фле (1580).

8. “Війна трьох Генріхов” 1584-1589

Смерть герцога Анжуйського і бездітність Генріха III зробили спадкоємцем французького престолу відлученого папою від церкви главу гугенотів – Генріха Наваррського. Оскільки він не збирався міняти віру, Генріх Гіз за підтримки Католицької ліги і Катерини Медичі став готувати грунт до переходу престолу у власні руки. Це привело до його розриву з королем, який мав намір за всяку ціну зберегти корону в руках нащадків Капета.

Розгорнулася війна трьох Генріхов – короля, Бурбона і Гіза. При Кутрів загинув королівський головнокомандувач Анн де Жуайез. У травні 1588 (“день барикад”) парижани повстали проти нерішучого короля, який змушений був тікати з столиці. Катерина Медічі досягла з лігою компромісу про передачу престолу останнього католику серед Бурбонів – кардиналу де Бурбон, заточеною королем в Блуаський замку.

Після того, як Гізи організували вторгнення в Салуццо військ герцога Савойського, в кінці 1588 і початку 1589 по Франції прокотилася хвиля найманих вбивств, жертвами якої стали основні дійові особи – Генріх Гіз і його брат кардинал де Гіз, Катерина Медічі і король Генріх III. Старий кардинал де Бурбон, в якому ліга бачила нового короля Карла X, також помер, відмовившись від престолу на користь Генріха Наваррського.

9. “Завоювання королівства” 1589-1593

Наваррський король прийняв французьку корону під ім’ям Генріха IV, але в перші роки свого правління йому доводилося захищати свої права на трон від решти Гизов – герцога Майєн, який тримав у своїх руках Нормандію, і герцога Меркера, який, прикриваючись правами дружини, намагався відновити суверенністьБретані.

У березні 1590 новий король здобув важливу перемогу при Іврі, але спроби взяти Париж і Руан не приносили успіху зважаючи протидії іспанців на чолі зАлессандро Фарнезе, які, всупереч салічними порядку престолонаслідування, намагалися посадити на престол внучку Генріха II по жіночій лінії – інфанта Ізабеллу Клару Євгену.

До 1598 року Франція була остаточно об’єднана під скіпетром Генріха IV. Іспанська корона визнала це по Вервенскому світу. У тому ж році був виданий знаменитий Нантський едикт, який визнав свободу віросповідання та поклав край релігійним війнам. Після смерті Генріха IV їх відновить кардинал Рішельє своїм протистоянням з Анрі де Роганом біля стін Ла-Рошелі.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+