Обшук досить складна слідча (розшукова) дія і його результати багато в чому залежать від того, як до нього підготувався слідчий.
Підготовка до обшуку повинна включати:
При підготовці до обшуку повинні бути ретельно продумані заходи по забезпеченню збереження майна, речей, цінностей та інших предметів, що вилучаються в ході обшуку, а також забезпеченню безпеки осіб, які проводять обшук.
Останнє особливо важливо, коли обшук проводиться з метою виявлення і затримання члена організованої групи, що переховується.
Для виявлення різних матеріальних об’єктів застосовуються різні технічні засоби, наукові прийоми й методи.
Зокрема, засоби пошуку металевих об’єктів призначені для виявлення холодної й вогнепальної зброї, куль, гільз і патронів, знарядь злому, металевих грошей, коштовностей із благородних металів, інших металевих предметів. Найбільш широке поширення одержав магнітний шукача-підйомник – підковоподібний постійний магніт вагою 1,4 кг із пристосуванням для кріплення капронового шнура довжиною 25 м або металевої штанги.
Даний прилад дозволяє відшукувати й витягати з рідких, напіврідких і сипучих середовищ (водойм, вигрібних ям, снігу, піску й ін.) об’єкти із чорних металів вагою до 35 кг.
Для пошуку зазначених об’єктів, захованих у конструкціях будинків і споруджень, а також на відкритій місцевості, правоохоронні органи забезпечуються металошукачами типу "ІМП" і "Ірис".
Металошукач "ІМП" почав надходити на озброєння ще в 60-і роки. Зараз він заміняється приладом "Ірис", більше чутливим і зручним у роботі. Для пошуку металевих об’єктів у воді випускається прилад "Ірис-П", що дозволяє водолазові вести пошук на глибині до 40 метрів.
Виявленню металевих виробів в одязі, постільних приналежностях, ручній поклажі, меблях сприяє застосування малогабаритного електронного металошукача "Гама".
У великих обласних центрах на озброєнні правоохоронних органів є пошуковий прилад для диференційованого пошуку виробів з кольорових металів (золота, платини, інших дорогоцінних металів). На місця став поставлятися прилад, що дозволяє відшукувати в конструкціях із цегли й бетону схованки (порожнечі й неоднорідності).
У пошукових цілях у слідчій практиці широко використаються металеві щупи для обстеження м’яких меблів і ємностей із сипучими, грузькими речовинами й трали для виявлення у водоймах трупів, а також викинутих у них різних речей.