Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Визначення сутності грошей. Функції грошей

 

Гроші – це специфічний товар, який виконує роль загального еквівалента. Під функціями грошей розуміють конкретне призначення їх в економіці. Звичайно виділяється декілька функцій: міра вартості, засіб обігу, засіб платежу, засіб нагромадження, світові гроші.

Міра вартості – гроші забезпечують вимірювання вартості товарів і послуг і визначають її у формі ціни (тарифу).  Завдяки цьому товари і послуги стають порівняльними. Ціни товарів виражаються в певній кількість грошового товару, золота. Кількість золота, (його маса) вимірюється його вагою. Певна вагова кількість металу приймається за одиницю його маси, яка, якщо встановлюється державою в якості грошової одиниці, називається масштабом цін. Вартість грошей – це та кількість товарів, які можна обміняти на грошову одиницю.

Засіб обігу – гроші обслуговують реалізацію товарів, тобто виступають як посередник в обігу. Гроші, виконуючи цю функцію, постійно приводять в рух товари, зумовлюючи їх обіг. Після кожного акту купівлі-продажу товари вибувають з обігу, переходять у сферу споживання, а гроші продовжують рух в сфері обігу. Спочатку золото виконувало цю функцію в злитках, пізніше – в формі монет. Подальший розвиток привів до появи паперових грошей.

Засіб нагромадження – гроші накопичуються і зберігаються як скарб. Тобто, коли продавець отримував за свій товар гроші, але не витрачав їх на купівлю речей, процес обігу переривався і гроші ставали скарбом. Цю функцію спочатку виконувало золото, а пізніше вартість почала нагромаджуватись у формі заощаджень.

Засіб платежу – гроші обслуговують  погашення боргових зобов’язань, які виникають між суб’єктами економіки в процесі  відтворення; боргові зобов’язання виникають, коли платіж відділяється у часі  від передачі продавцем товару покупцю. В цій ролі гроші використовуються і поза сфери товарного обігу в випадках, якщо виплачується з/п, виконуються різні фінансові зобов’язання (податки, за оренду землі).  Боргові зобов’язання породжують нову форму грошей – кредитну. Банки почали випускати банківські білети, які випускались на круглі суми, мали золоте забезпечення, мали велику здатність до обігу.

Світові гроші – обслуговують економічні відносини суб’єктами економіки різних країн. Такі відносини складаються у зв’язку з зовнішньою торгівлею, туризмом, кредитними, культурними, політичними, зв’язками між країнами. Якщо національна валюта країни вільно конвертується, то вона спроможна безперебійно обслуговувати платежі не лише на внутрішньому ринку, а на зовнішньому – в тих самих функціях грошей. Для зовнішніх зв’язків не потрібна якась нава форма грошей, крім національна валюта. Якщо ж національна валюта в країні вільно не конвертується, то зовнішні зв’язки обслуговуються іноземною валютою, яка і виступає в формі світових грошей. Як світові гроші використовуються іноземні валюти, які мають найбільшу довіру на світовому ринку ($, марка ФРН, фунт стерлінгів і т.д.), а також міжнародні валюти: СДР, ЄВРО).

 

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+
Попередній розділ
Наступний розділ