Розквіт Римської імперії
Зміст сторінки:
Розквіт Римської імперії
Після скинення і загибелі Нерона Римська держава на кілька років занурилося в анархію. Здавалося, що повернулася епоха громадянських воєн, коли різні партії розривали держава в гонитві за владою. Так тривало до 69 року, коли східні легіони, зайняті війною в Юдеї, проголосили імператором Тита Флавія Веспасіана, що походив з римського плебейського роду Флавіїв.
Після загибелі Нерона він мудро зайняв вичікувальну позицію, яка принесла свої плоди.
22 грудня 69 року сенат ухвалив закон «Про владу Веспасіана», в якому юридично закріпив за новим імператором всі ті повноваження, якими до нього мали Август, Тіберій і Клавдій. Нова династія починала своє правління з видання документа, який повинен був у подальшому допомогти Веспасіану уникнути будь-яких непорозумінь з сенатом. Після періоду воєн і палацових переворотів Римська держава нарешті отримало тверду правову основу свого існування. Однак це не завадило імператору майже відразу ж провести чистку сенату, ввівши до складу цього органу вірних йому людей. Тим не менш, Вес-пасіан зміг встановитивзаємоприйнятний компроміс між рабовласниками і земельними магнатами, роздавали свої володіння в оренду колонам.
Правління імператора Веспасіана означало для Римської держави період процвітання і відносного спокою, який тривав майже століття. Головною турботою нового імператора стала стабілізація фінансового становища держави та відновлення зруйнованого його попередниками.
Веспасіан заборонив почитати себе як бога і не вимагав відправлення власного культу. Він сприймав своє становище як чергову посаду, кінцеву сходинку в довгому сходженні по службовим сходам, і не більше. Коли імператор, відрізнявся залізним здоров’ям, вперше важко захворів і зрозумів, що кінець близький, він знайшов у собі сили пожартувати: «Здається, я стаю богом».
Імператор Веспасіан тихо помер 23 червня 79 року, залишившись в пам’яті римлян одним з кращих імператорів.
Його змінив старший син Тит, також славився розумом і добрим характером. Він продовжував управління державою, слідуючи заповітам батька, однак правління Тита було недовгим і запаморочилось трьома страшними лихами: виверженням Везувію, великою пожежею в Римі та епідемією чуми. Імператор Тит був на рідкість гармонійною особистістю, поєднавши в собі вольові та розумові якості батька з чудовим вихованням і освітою, якого в силу свого походження був позбавлений Веспасіан. 13 вересня 81 року Тит помер від. гарячки і після невеликого часу був оспіваний римськими істориками як «любов і втіха всього людства».
Тита успадковував його молодший брат Доміціан, який був самим діяльним імператором династії Флавіїв. Після деякого затишшя Римська імперія знову стала розширювати свої межі. У 84 році він провів вдалу військову операцію проти германського племені хаттів, після чого у Верхній Німеччині почалося будівництвоприкордонної оборонної лінії. Після цього Доміціан почав війну з Дакіей (Румунія), де в Карпатських горах правив цар Децебал. В кінці 85 року племена даків переправилися через Дунай, вторглися в римську провінцію Мезію (Сербія). Вони знищили стояли там римські війська, вбили намісника і розграбували провінцію. Доміціан прибув до Мезію, щоб особисто керувати війною проти Децебала. Бойові дії тривали до 89 року, коли римляни і даки підписали взаємоприйнятний мирний договір. Хоча імператор Доміціан і розбив війська Децебала, він так і не зміг підкорити Дакію.
Принцепс піклувався про свою армію, що забезпечує стабільність його правління. Також він заохочував міський плебс і жителів провінцій. Але відносно сенату Доміціан проводив жорстку політику, спрямовану на повне підпорядкування цього інституту своєї влади. У 87 – 89 роках імператор влаштував кілька процесівнад опозиційними сенаторами за звинуваченням у «образу величі», а з 92 року розгорнув справжній терор. Він любив повторювати, що «правителям живеться гірше за все: коли вони виявляють змови, їм не вірять, доки їх не вб’ють». Ці слова виявилися пророчими. 18 вересня 96 року Доміціан був зарізаний гладіаторами, яких підкупив керуючий імператора, звинувачений у великій розтраті.
У змову проти Доміціана була присвячена частина сенату, яка заздалегідь підібрала наступника – Марка Кокцей нерва, бездітного старого у віці 65 років. Сенат взяв з нового імператора урочисту клятву, що той не буде вбивати сенаторів. Таким чином, сенатори стали практично непідсудні імператору. Однак преторіанці, незадоволені вбивством Доміціана, восени 97 року влаштували заколот. Вони перебили вбивць попереднього імператора і змусили Нерви усиновити Марка Ульпія Траяна, надзвичайно популярного в армії намісника Німеччини. Коли через кілька місяців Нерва помер, імператорська влада безперешкодно перейшла до Траяна.
Траян був першим імператором – вихідцем з провінції. Він народився в Іспанії і почав свою кар’єру простим легіонером, хоча його батько обіймав досить високе становище намісника провінції. Поступово він дослужився до командира легіону, потім став консулом за Доміціана. Досягнувши верховної влади, Траян відразу ж припинив розглядати справи про «образу величі», а всіх донощиків наказав втопити в морі. На відміну від свого попередника, новий імператор чудово ладнав з сенатом і відрізнявся граничної скромністю поведінки. Він відмовився від носилок і ходив по Риму пішки, як простий громадянин.
Імператор Траян вирішив покінчити з дакських царством Децебала і в 101 році оголосив йому війну. У ході виснажливих бойових дій римляни змоглирозгромити війська даків і взяти в полон сестру Децебала. Підписаний у 102 році мирний договір, що поклав кінець 1-ї дакських війні, закріпив залежність цього царства від Риму. Територія дакських царства значно зменшилася, і відразу після підписання миру римляни приступили до будівництва укріплень, мостів і доріг на завойованих землях. Незважаючи на поразку, Децебал не змирився з іноземним пануванням і в 105 році напав на римлян. Однак тепер в Дакії була зосереджена приблизно половина всієї римської армії. В ході запеклих боїв даки були повністю розбиті, сам Децебал потрапив у полон, був страчений, а його відрубану голову відправлена до Риму. До кінця 106 року Дакія була повністю окупована. Місцеве населення жорстоко винищувалося. Так, римляни майже повністю перебили всю дакських знати. Після закінчення романізації Дакії Траяну довелося переселити в цю нову провінцію безліч людей з усіх кінців імперії, щоб якось заповнити багатющу, але знелюднення країну.
Одночасно з підкоренням Дакії, на Сході Траян розгромив Набатійское царство, на місці якого була утворена провінція Аравія. Але це була остання зовнішньополітична перемога Траяна. У ПЗ році парфянам вдалося посадити на вірменський трон свого ставленика, змістивши римського васала. Після довгих і даремних переговорів Рим оголосив війну Парфії. У 114 році римські легіони увійшли в Закавказзі і вийшли до берега Каспійського моря. Парфянське панування в цьому регіоні звалилося, і в кінці року Траян об’єднав Велику і Малу Вірменію в римську провінцію. Протягом наступного року римляни захопили Північну Месопотамію. У 116 році війська Траяна зайняли Ашшур, Селевкію, Вавилон і штурмом взяли столицю парфянських Ктесифон. Просуваючись далі на південь, легіони Траяна вийшли на берег Перської затоки. Проте вже в 115 році в тилу римської армії почалося повстання євреїв, які з симпатією ставилися до парфянам. На величезному просторі імперії в Африці та Азії єврейські громади в містах нападали і вбивали своїх неєврейських сусідів. В Олександрії оточені в своїх кварталах греки та римляни до останнього боролися за своє життя. Північна Месопотамія була охоплена повстанням, в стародавньому елліністичному місті Селевкія було повністю винищене неєврейське населення і шляхи постачання армії Траяна опинилися перерізані. Римляни швидко придушили єврейське повстання, але парфяни сповна скористалися наданою їм можливістю, і Траяну довелося залишити Південну Месопотамію.
Тим часом імператор важко захворів. Траян ще встиг призначити наступником свого племінника Публія Елія Адріана і по дорозі в Рим 8 серпня 117 року помер. Ще за життя Траян був визнаний кращим імператором за всю історію держави, і ця оцінка збереглася у нащадків аж до розвалу Римської імперії.
Ставши імператором, Адріан простив усім приватним особам і провінціях недоїмки скарбниці, збільшив привілеї сенаторам і подарував легіонерам дуже велику суму грошей. Все це сприяло зростанню популярності нового принцепса і кілька згладило неминучу поразку у війні з Парфією. Адріан змушений був повернути парфянам всю Месопотамію і Вірменію. Новий імператор розумів, що подальше розширення меж Римської держави неможливо. Він вирішив підвести риску під агресивною зовнішньою політикою своїх попередників і перейти до зміцнення і обороні кордонів імперії. У 122 році в Британії почалося будівництво грандіозного оборонної споруди, знаменитого Адріанова вала, який простягнувся від західного до східного берега Англії і ізолював північну частину острова від римської провінції. Також велося будівництво фортифікаційних споруд і в Німеччині.
У 136 році Адріан усиновив молодого сенатора Ауція Елія Цезаря, який, по всій видимості, був незаконним сином імператора. Але ще за життя Адріана Ауцій Елій помер. Адріан благоволив до Марка Аврелія, вихідцю з сенаторської сім’ї іспанського походження, проте в силу його молодого віку не міг зробити його спадкоємцем. Тоді імператор незадовго до своєї смерті усиновив старого бездітного сенатора Антоніна Пія (Благочестивого), змусивши її усиновити Марка Аврелія і Луція Вера, малолітнього сина покійного Луція Елія Цезаря. Коли 10 липня 138 року після тривалої та болісної хвороби Адріан помер, новим імператором став Антонін Пій.
На відміну від свого попередника Антонін Пій за всі 23 роки свого правління практично не покидав Рим. Новий імператор, обличчя якого за прикладом грецьких філософів прикрашала борода, відрізнявся миролюбним характером, великим розумом і схильністю до філософії. Будучи мудрим правителем, Антонін Пій умів розбиратися в людях і призначав на важливі пости дійсно талановитих людей, завдяки чому помітно скоротилася зміна чиновників. Так, у 140-159 роках на протязі майже 20 років такий тривожний і завидний пост начальника преторіанської гвардії займав один і той же чоловік. Антонін вважав за краще не вести війни, оскільки вважав, що краще зберегти життя 1 римського громадянина, ніж знищити 1000 ворогів. Тим не менше, під час його правління повстання охопили Нумідію, Мавретанії, Юду та Дакію, а активність британських племен змусила в 142 році навіть реорганізувати систему прикордонних фортифікаційних споруд і побудувати в Шотландії новий оборонний вал.
Правління Пія було епохою миру і спокою, якої, проте, не призначено було тривати довго. Якщо Антонін міг дозволити собі не виїжджати зі столиці, то наступний імператор Марк Аврелій змушений був весь свій час проводити в похідних таборах в прикордонних районах імперії.
7 березня 161 року Антонін Пій помер і його місце зайняв Марк Аврелій. Тільки-но він вступив на престол, Парфія почала бойові дії проти Риму. Оговтавшись від першого удару, римські легіони перекинули парфян і в 165 році зайняли всю Вірменію, Месопотамію і захопили Ктесіфор. Проте що почалася епідемія чуми змусила імператора припинити війну. Римляни залишили за собою завойовані області, але повертаються додому легіони рознесли заразу по всій імперії. Перемога обернулася страшною катастрофою – протягом наступних 20 дет чума забрала більше мільйона життів. У деяких місцях осередки епідемії тліли аж до 190 року. Чума затьмарила весь час принципату Марка Аврелія і в кінцевому підсумку стала причиною його загибелі.
У 166 році Маркомани під проводом царя Балламора прорвали римські позиції на Середньому Дунаї і увірвалися до Північної Італії, дійшовши до Верони. Нічого подібного Рим не знав з часів вторгнення Кімбро, розгромлених легіонами Гая Марія. Марк Аврелій зміг вибити маркоманів назад, але для цього йому знадобилося озброїти навіть рабів. Для захисту Італії від вторгнень з півночі була збудована лінія укріплень. У 167 році сармати напали на Дакію, через 3 роки вони зім’яли позиції римлян і заглибилися в Грецію. У 171 році Маркомани знову вторглися в Італію і спалили Венецію. Але вже в наступному році Марк Аврелій зміг перехопити ініціативу і протягом 172-175 років вибити німецькі та сарматські племена з Італії, Реции, Норіка, Паннонії і Балканського півострова, а також провів у області Середнього Дунаю ряд великих наступальних операцій проти маркоманів, квад і нарістов. Підсумком цього стад мирний договір, укладений в 175 році, який надав імператорові короткий перепочинок.
У 178 році почалася 2-а Маркоманской війна, й імператор відбув до армії на Середній Дунай. Там наприкінці зими 180 року Марк Аврелій заразився чумою і, незважаючи на всі зусилля знаменитого лікаря Галена, 17 березня помер в похідному таборі недалеко від сучасної Відня.
Після смерті Аврелія імператором став його син Ком-мод, який ще з 177 року був співправителем батька.
Вступивши на престол, зважаючи на зростаючу епідемії чуми він уклав мир з маркоманів. Встановивши світ на дунайському фронті, Коммод придушив повстання в Британії, Галлії, Німеччині та Африці. З тих пір він більше не виявляв інтересу до зовнішньої політики. Поступово терор імператора з сенату перекинувся на його наближених. У підсумку, коли його коханка і начальник преторіанців дізналися, що Ком-мод вирішив їх стратити, вони задушили його у ванні 31 грудня 192 року. Династія Антоніо перервалася.
Криза і падіння римської імперії
Після вбивства Коммода Римська імперія надовго занурилася в смути, які відомі нам як епоха солдатських імператорів. Однак ця назва не зовсім вірно, оскільки на престол піднімалися імператори, висунуті як армією, так і сенатом. Таким чином, вірніше було б говорити про епоху «солдатських» і «сенатських» імператорів.
При імперії єдиним способом збагачення в рамках рабовласництва стала державна служба і пов’язана з нею частка у грабежі провінцій і військової здобичі. Римська агресія, змітає все на своєму шляху, повинна була забезпечити кошти для підтримки життя міської громади. Але з часів Траяна, коли Рим в останній раз підкорив і пограбував сусідів, надходження багатств в імперію ззовні припинилося. Великий землевласник, здавали свою землю в оренду, потребував грошей значно менше, ніж господар рабовласницької вілли, оскільки його орендарі вели натуральне господарство, забезпечуючи усім необхідним і себе, і господаряділянки. Йому не потрібно було платити міській громаді – тільки в скарбницю імператора. Проте, коли платити імператору було потрібно усе більше, а вигод від його правління ставало все менше, сенат вирішив найактивнішим чином втрутитися в політику. Рабовласники в свою чергу опинилися в лещатах жорстокої економічної кризи, обважнює інфляцією. Вони стали жертвою пороку, який був спочатку закладений в подібній формі економічного укладу. Справа в тому, що рабовласництво, тісно пов’язане з грошовим господарством, за природою своєю несумісне з розвитком технічного прогресу і машинної індустрії. У принципі, раб може використовувати складні технічні пристосування і свого часу раби, котрі володіли відповідною кваліфікацією, працювали з їх допомогою. Однаксільське господарство, засноване на рабській праці, було несумісне з великими маєтками, в яких можна було б використовувати і вдосконалювати машини. У Римі існувало два типи рабовласницьких маєтків: дрібні і середні вілли, на яких працювали 5 – 20 рабів, і великі латифундії, на яких були зайняті кілька сотень рабів. Але латифундії проіснували відносно недовго, оскільки використання рабів при обробці великих полів невигідно і небезпечно – набагато спокійніше розділити володіння на дрібні ділянки і роздати їх орендарям. У дрібному ж господарстві використовувати машини неможливо через їхню високу вартість. Таким чином, будь-якої прогрес у рамках рабовласництва був неможливий, і коли припинилися надходження коштів ззовні, почався найглибша криза.
Після виходу у відставку легіонери наділялися землею з фондів міських громад, а накопичені за час служби чималі грошові кошти дозволяли їм обзавестися рабами і облаштувати своє господарство, що представляло собою віллу. Армія ні в якому разі не бажала розростання володінь магнатів, які захоплювали землі міських громад, саджали на них колонів і підривали основи агонізуючого рабовласництва. Все це послужило початком відкритого протистояння сенату та армії, в якому остання самим ходом історії була заздалегідь приречена на провал. У цій боротьбі поступово під впливом економічних причин ослабла міська громада і розчинилося стан «чистокровних» вільних римських громадян. У результаті, римська армія стала поповнюватися вже не за рахунок цієї категорії населення, повністю втратила інтерес до привілеїв ветеранів, а шляхом найму варварів. Служба в армії перестала бути почесним справою, її престиж впав, а разом з ним упав і останній бастіон рабовласництва.
Смерть Коммода, не залишив після себе спадкоємця, стала несподіванкою для Риму. У підсумку, після чергової громадянської війни до влади прийшов Септимій Север, виходець з романізованого пунійським (тобто фінікійського) роду, що жив у Північній Африці.
Придушивши опозицію всередині імперії, Північ продовжив бойові дії проти Парфії. Влітку 197 року він вигнав парфян з Месопотамії, а в січні 198 року штурмом узяв Ктесифон. Месопотамія в черговий раз на час стала римською провінцією. Через деякий час після перемоги над парфянами, Септимій Север почав військові операції в Британії. У 208 році римські легіони заглибилися у внутрішні райони Шотландії і досягли великих успіхів у боротьбі з кельтськими племенами худобу. Але, коли в 211 році імператор помер, війна з шотландцями була відразу ж припинена.
4 лютого 211 року Септимій Север помер в похідному таборі в Йоркі. Новий імператор Каракалла прийняв на озброєння другу частину заповіту батька, але зате повністю знехтував першою. Вже в лютому 212 році він убив свого молодшого брата Гету і перерізав всіх його прихильників. Після вбивства Гети Каракалла прийняв едикт, згідно з яким права римського громадянства поширювалися на всіх вільних мешканців імперії. Разом з політичними свободами, які вже не мали реального значення, цей закон поширював податки, якими в імперії обкладалися римські громадяни, на все вільне населення держави.
Під час свого правління головну увагу Каракалли було зосереджено на зовнішній політиці. У 212 році він вів вдалі війни з німецькими племенами алеманів і хаттов на кордоні Верхньої Німеччини та Реции, а в 214 році розбив даків на Середньому Дунаї. Військові перемоги закрутили голову імператору, який і до цього не відрізнявся психічним здоров’ям. Недовірливі, нервові і дратівливий Каракалла уявив себе Олександром Македонським. Задумуючи війну з парфянами, він сформував македонську фалангу, 16 тис. воїнів якої були обмундировані і озброєні за зразком епохи Олександра. Однак розпочате у 215 році наступ римлян на Вірменію провалилося. Тоді на початку 216 року імператор прибув до Азії і особисто перебрав на себе командування військом. У результаті римська армія вторглася в Парфію і захопила Арбели. Каракалла мав намір дійти до Індії, але перед початком чергового походу був убитий в Сирії 8 квітня 217 року.
У 221 році новим імператором став Олександр Північ. Він скоротив витрати на армію і в черговий раз упорядкував збір податків. Положення імператора ускладнювалося загостренням ситуації в Азії. У 226 році в Парфії до влади прийшла войовнича династія Сасанідів. Через 4 роки новий парфянський цар Ардашир напав на римські легіони в Месопотамії і повністю їх знищив. Північ з великими труднощами зміг зібрати вже майже непідконтрольні йому війська і тільки в 232 році спробував провести контрнаступ, результати якого виявилися жахливими. Легіони на Євфраті були розгромлені вщент, що змусило імператора відвести війська з Північної Месопотамії і Вірменії. Одночасно німецькі племена почали здійснювати набіги на прикордонні райони імперії на Рейні та Дунаї. На вимогу армії Олександр Північ був змушений припинити війну з Парфією і почати війну проти германців.
На початку 235 року Північ прибув до табору легіонерів на Верхньому Рейні. Проте він вирішив не вести бойові дії, а укласти з племенами світ і заплатити їм. Коли солдати дізналися про те, що імператор, замість того, щоб роздавати гроші своєї армії і вести війну, зібрався платити германцям, вони збунтувалися і вбили його. Олександр Північ був буквально порубаний на шматки розлюченими легіонерами у своєму похідному наметі в Майнці 19 березня 235 року. Смерть останнього імператора з династії Сєверов, що відкрила варварам шлях до римського престолу, означала початок темного періоду кривавих міжусобиць, коли імператорам рідко вдавалося затриматися на престолі більше 2-3 років.
Наступні події показали, що римське суспільство дозріло для компромісу. Причина цього була у різкій зміні соціального та етнічного складу армії. З розвитком кризи рабовласництва практично зник резерв для армії всередині держави, оскільки більша частина вільного населення деградувала і перетворилася на працюючих за наймом наймитів, поденників і колонів. Тепер солдатами і командирами в римській армії були варвари. Вищий ж командний склад сам перетворився на великих землевласників, у володіннях яких трудилися колони.
У 285 році на римський престол під ім’ям Діоклетіана зійшов син вільновідпущеника, правління якого відкрило нову сторінку в історії Римської імперії. Він повністю скасував останні залишки республіканської видимості принципату, вводячи східні монархічні звичаї і вимагаючи беззаперечного підпорядкування імператору як богу і пану. Принципат був скасований, і нова форма правління імперією отримала назву домінаті (від латинського доминус – пан). Рабовласництво агонізувала, і тепер його смерть була лише питанням часу.
Весь хід подій III століття наочно довів, що управляти Римською імперією одноосібно більше неможливо. Щоб уникнути узурпації з боку командуючих арміями, Діоклетіан вперше в історії імперії офіційно поділився владою, розділивши державу на зони відповідальності. Ставши імператором, в тому ж році Діоклетіан зробив співправителем свого близького друга Максиміана, присвоївши йому титул цезаря і доручивши управління західною частиною імперії з резиденцією в Медіолане (Мілані). Отримавши владу, Діоклетіан і Максиміан урочисто поклялися, що через 20 років складуть з себе повноваження і передадуть їх законним наступникам. У наступному 286 році Максиміан був удостоєний титулу серпня. 1 березня 293 роки Діоклетіан призначив собі і Максиміану двох помічників і наступників, які отримали титули цезарів. Відтепер ред Діоклетіані допомагав Галерій, в Максиміану – Констанцій Хлор. Подібна система управління імперією отримала назву тетрархия, тобто влада чотирьох. Хоча Рим і раніше номінально залишався столицею імперії, з міркувань зручності тетрархи перенесли свої резиденції в прикордонні міста Нікомедія, Антіохію, Равенну, Сирмій, Фессала-ники і Трір. Констанцій Хлор прийняв на себе управління Балканами, а Галерій – Галлією. Діоклетіан, залишаючись верховним правителем держави, продовжував контролювати Схід – найбагатшу частину римських володінь. Все це підготувало неминуче розчленування Римської імперії, що стала занадто громіздкою і дуже великий для одного імператора.
Проводячи реформу імперії, Діоклетіан відділив військову владу від громадянської. Оскільки тепер сенат не міг впливати на військо, а у тетрархів з’явилося безліч нових повноважень, був створений досить великий бюрократичний апарат управління з безліччю чиновників. Поділ на імператорські і сенатські провінції було скасовано. Відповідно до нового адміністративного устрою Римська імперія складалася з 12 дієцезій і 100 провінцій. Італія втрачала своє привілейоване становище, а багато провінції для зручності управління були розділені на частини. Так, замість однієї старої провінції Азія виникло 7 нових.
Одночасно зі зміцненням системи управління імперією і спробами вийти з глибокої економічної кризи Діоклетіан зайнявся відновленням давньоримських традицій. Він вважав, що саме в порушенні норм давньоримської моралі і нехтуванні традиційної релігії прихований корінь всіх проблем імперії. Довгий час імператор дуже терпимо ставився до християн і їх було багато в його оточенні і на відповідальних постах. Його дружина також прийняла християнство. Проте в кінці III століття Діоклетіан почав широкі репресії проти християн, вимагаючи від усіх своїх підданих шанування традиційних римських богів і здійсненняжертвопринесень.
1 травня 305 року Діоклетіан відповідно до цього їм обіцянкою відрікся від престолу і змусив Максиміана послідувати його прикладу. Залишок життя він прожив у своєму величезному палаці Салоні (Спліті), відкидаючи всі пропозиції знову очолити імператорів. У 313 році Діоклетіан наклав на себе руки, побоюючись жорстокої розправи з боку своїх наступників. Максиміан вже в 306 році спробував повернути собі владу, через два роки знову відрікся, потім знову підняв заколот і в 310 році був убитий під час штурму Массілії (Марселя) військами імператора Костянтина Великого.
Костянтин I Великий був сином Констанція Хлора, який більшу частину свого правління провів у Британії, де і помер влітку 306 року, і його приходу до влади передував період, наповнений міжусобними війнами. Борючись зі своїми політичними супротивниками в лютому 313 року в Медіолане (Мілані), він прийняв едикт, що покінчив з гоніннями християн. Відтепер християнство в Римській імперії визнавалося рівноправною релігією, яку можна було вільно сповідувати на всій території держави. Через 10 років Костянтин став єдиновладним правителем Римської імперії. Костянтин остаточно розлучився з римською тогою, змінивши її на прикрашені дорогоцінними каменями східний одяг і дорогоцінну діадему – символ нічим не обмеженої царської влади. Більше того, саме на Сході на місці старого Візантія була збудована нова столиця імператора Костянтина, названа його ім’ям. У 330 році Константинополь став офіційною столицею Римської імперії.
Соціальний і економічний лад Римської імперії незворотно змінився. Міста на заході майже повністю втратили свої земельні володіння, які поділили між собою магнати. Міська рабовласницька аристократія втратила свій політичний вплив, а жителі міст все частіше бігли в сільську місцевість і видавали себе за колонів. Однак робочої сили в сільському господарстві катастрофічно не вистачало. Через численних воєн і епідемій чуми населення імперії сильно зменшилося. Родючі землі особливо в Італії та Африці стало нікому обробляти, і вони виявилися покинутими. Імператори обіцяли роздати землі, що пустують всякому, хто побажає її обробляти і звільнити на кілька років від податків, але це не допомагало. У підсумку, римляни були змушені заселяти покинуті землі полоненими варварами, які працювали на неї на правах колонів. Тепер ветерани армії наділялися землею не в міських громадах, а отримували порожні, занедбані або зовсім не оброблялися раніше ділянки в імператорських володіннях. У підсумку, окремі ветерани з часом стали великими землевласниками, але більшість поповнили ряди колонів. Раби у володіннях магнатів також наділялися ділянками землі (Пекур) і за своїм становищем нічим не відрізнялися від колонів. У 332 році імператор Костянтин Великий спеціальним едиктом прикріпив колонів до землі.
У 337 році Костянтин помер, після чого імперія знову виявилася розділеною.
Тим часом становище на заході різко ускладнилося. Вже в III столітті потужний натиск німецьких племен привів до значних втрат територіальним Римської імперії. У 258-259 роках римські легіони відступили з області між Рейном і Дунаєм, а через 10 років під ударами вестготів змушені були покинути Дакію. У 70-х роках III століття племена алеманів і франків багаторазово вторгалися в Галію. Починаючи з 350 року вони стали все частіше нападати на римську кордон на Рейні. Однак якщо раніше германці просто грабували і поверталися за Рейн, то тепер вони намагалися закріпитися на лівому березі річки і починали обробляти захоплені землі. Протягом лише трьох років, з 352 по 355 рік, алемани і франки взяли штурмом і зруйнували 45 римських міст і селищ, в тому числі Страсбург, Майнц, Вормс, Вісбаден і Бонн. Алемани змогли вибити римлян з Ельза і Пфальца, а салические франки захопили землі батавів в нижній течії Рейну. На початку V століття римські володіння на заході захлеснула хвиля німецького навали. У 401 році вандали і алани захопили Рецію, а в кінці того ж року полчища вестготів під проводом короля Аларіха вторглися в Північну Італію.
У новорічну ніч з 406 на 407 рік племена вандалів по льоду перейшли Рейн у його середній течії і ринули в Галлію. Зламавши відчайдушний опір римлян, германці захопили багато міст і вийшли до Піренеїв. Слідом за вандалами в Галію кинулися бургунди, що осіли на лівому березі Рейну. Тепер в Галлії більше не було римських легіонів, здатних протистояти натиску германців. З Британії були терміново перекинуті боєздатні частини, які з великими втратами відновили кордон на Верхньому Рейні. У Британії залишилося тільки декілька допоміжних частин, які були не здатні забезпечити порядок у провінції. З 410 року на острів почали нападати сакси. У середині V століття залишки бриттів, які не побажали підкоритися саксам, покинули батьківщину й переселилися на півострів Арморика. Влада Риму в Британії впала.
У 410 році племена вестготів розграбували Рим. Незважаючи на те, що уряд давно перебралося в Равенну, взяття Риму справило сильне враження насучасників – вперше за багато сотень років противник вступив у столицю не як переможений за колісницею тріумфатора, а як торжествуючий переможець. Здавалося, що розграбування Риму мало покласти край Західної імперії, проте агонія держави розтягнулася ще на цілих 60 років, заповнених війнами і кривавими інтригами. У 476 році готський воєначальник Одоакр скинув останнього римського імператора Ромула, і Західна Римська імперія перестала існувати. На її місці виникли варварські королівства. Східна Римська імперія, Візантія, проіснувала ще більше тисячі років і остаточно впала під ударами турків в 1453 році.