Основні аспекти фінансування соціальної політики. Джерела фінансування
Основні аспекти фінансування соціальної політики. Джерела фінансування
Можна виділити чотири основні шляхи надходження коштів. Це:
- загальні доходи держави;
- місцеві доходи;
- внески на соціальне страхування;
- кошти, що надаються окремими підприємствами та громадянами.
Кошти, що надаються окремими підприємствами та громадянами, це благодійні внески, суми штрафних санкцій.
Система соціального захисту в Україні фінансується з таких джерел:
- державний бюджет (ДБ);
- місцеві бюджети (МБ);
- соціальні фонди (у т. ч. страхові фонди): Пенсійний фонд; Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття; Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; Фонд соціального захисту інвалідів;
- фонди підприємств, організацій, установ.
За рахунок державного бюджету фінансуються різні види державної соціальної допомоги, пенсії окремим категоріям громадян (н-д: військовослужбовцям), заклади охорони здоров’я та освіти державного підпорядкування, покриття витрат, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З місцевих бюджетів фінансуються витрати на утримання закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту; соціальна допомога, призначена за рішенням органів місцевої влади.
За рахунок фондів підприємств, організацій, установ здійснюється фінансування перших п’яти днів тимчасової непрацездатності працівників; витрат, пов’язаних з облаштуванням робочих місць для інвалідів; утримання відомчих соціальних закладів (поліклініки, дитячі садки тощо).
З Фонду соціального захисту інвалідів фінансуються допомога інвалідам, у т. ч. заходи, спрямовані на їх працевлаштування.