Джерела отримання прибутку
Джерела отримання прибутку
Для більшості підприємств основне джерело прибутку пов’язане з його виробничою та підприємницькою діяльністю. Ефективність його використання залежить від знання кон’юнктури ринку (Кон’юнктура ринку — це економічна ситуація, що склалася на ринку відносно попиту, пропозиції, рівня цін, товарних запасів, становище основних фірм конкурентів.) та вміння адаптувати розвиток виробництва до постійно мінливої кон’юнктури.
Величина прибутку залежить від правильності вибору виробничого профілю підприємства з випуску продукції (вибір продуктів, що користуються стабільним або високим попитом); від створення конкурентоспроможних умов продажу своїх товарів і надання послуг (ціна, строки поставки, обслуговування покупців, післяпродажне обслуговування і т.д.) ; від обсягів виробництва (чим більше обсяг виробництва, тим більше маса прибутку); від зниження витрат виробництва.
Крім виробничої та підприємницької діяльності джерелом утворення прибутку підприємства може бути його монопольне становище з випуску тієї чи іншої продукції або унікальності продукту. Це джерело підтримується за рахунок постійного вдосконалення технології, оновлення продукції, що випускається, забезпечення її конкурентоспроможності.
На зміну прибутку впливають дві групи факторів: зовнішні і внутрішні. До зовнішніх факторів відносяться природні умови; транспортні умови; соціально-економічні умови, рівень розвитку зовнішньоекономічних зв’язків; ціни на виробничі ресурси та ін
Внутрішніми факторами зміни прибутки можуть бути основні фактори (обсяг продажів, собівартість продукції, структура продукції і затрат, ціна продукції); неосновні фактори, пов’язані з порушенням господарської дисципліни (неправильне встановлення цін, порушення умов праці і якості продукції, що ведуть до штрафів і економічних санкцій та ін.)
При виборі шляхів збільшення прибутку орієнтуються в основному на внутрішні фактори, що впливають на величину прибутку. Збільшення прибутку підприємства може бути досягнуто за рахунок збільшення випуску продукції; поліпшення якості продукції; продажу зайвого устаткування та іншого майна або здачі його в оренду; зниження собівартості продукції за рахунок більш раціонального використання матеріальних ресурсів, виробничих потужностей і площ, робочої сили і робочого часу; диверсифікації виробництва; розширення ринку продажу і т.д.