Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

Видів шахрайств безліч (рис. 1. 67). Ним займаються люди, що шукають зиск без особливих витрат і зусиль. Тому, якщо вам пропонують начебто дуже вигідну за ціною угоду, будьте дуже обережні. Якщо ви хочете вкласти свої заощадження в справу, варто порадитися з компетентними людьми. Найчастіше шахрайство відбувається в такий спосіб: шахрай обманює клієнта і, пообіцявши надзвичайний прибуток, безслідно зникає.

 

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

Особливого поширення набуває шахрайство в періоди соціальних криз і гострих товарних дефіцитів. До шахрайських тенет найчастіше потрапляють довірливі, малоосвічені, легковірні люди. Шахрайські методи виманювання грошей дуже різноманітні. Вони увесь час вдосконалюються і поповнюються, тому що шахраї використовують слабкості людської натури: жадібність, прагнення легкої наживи, заздрощі.

Усі шахраї – це свого роду “артисти”. Нерідко вони діють у складі організованих груп, де кожен з учасників мистецьки розігрує свою завчасно відпрацьовану роль із монологами, репліками і навіть із визначеними сценічними картинками.

“Наперстки” та інші вуличні “ігри”, що обіцяють миттєвий виграш, – шахрайство. Стережися також і так званих ворожок. Вони дуже настирливо перепиняють дорослих і дітей, заводять з ними розмови. Дехто з них володіє гіпнозом. Через деякий час жертва приходить до тями, але ні грошей, ні цінних речей уже немає. Часто шахраї “працюють” на вокзалах звертаючись за допомогою до пасажирів, щоб ті доглянули “на хвилиночку” за їхніми речами, а тоді, втративши увагу пасажир або приїжджий просить зустрічної послуги, не підозрюючи про її наслідки (втрата усіх речей).

Щоб не бути ошуканим, дотримуйтесь таких правил:

– остерігайтеся людей, що пропонують вигідні угоди;

– не купуйте товар за ціною, нижчою від його вартості. Він може виявитися краденим;

– не піддавайтеся умовлянням купити товари, що у даний момент продаються в магазині;

– не приймайте подарунків, що зобов’язують вас віддячити взаємністю;

– остерігайтеся азартних ігор;

– у випадку втрати банківської картки негайно заявіть про це в банк, щоб там “заморозили” ваш рахунок;

– якщо, відправляючись за кордон, ви дізнаєтеся, що курс валюти на чорному ринку набагато вищий за офіційний, будьте обережні – у подібних угодах може таїтися шахрайство.

Вирушаючи в дорогу, постарайтеся так розкласти по кишенях документи, гроші, інші цінності, щоб у випадку втрати або крадіжки збиток не був значним  Залишіть при собі трохи грошей на “дрібні” витрати. Не ховайте гроші, документи, квитки в портфелях, сумках, з яких їх викрасти значно легше, ніж з кишені. Сумку або портфель також можуть викрасти.

Зайшовши у купе вагона, перш за все подбайте про розміщення своїх речей. Якщо у вас нижнє місце, то речі варто поставити під сидіння. Якщо вам дісталося верхнє місце, то речі ліпше поставити на третю полицю. Гроші завжди повинні знаходитися при вас, ніколи не залишайте їх у кишенях верхнього одягу.

Їхати в поїзді з незнайомими вам людьми завжди небезпечно. Важливо дізнатися, до якої станції їдуть попутники, де працюють або вчаться, чим займаються. Люб’язно відмовтесь від запропонованої вам їжі, зокрема цукерок, прохолодних напоїв і, особливо, спиртного. Пам’ятайте, що зловмисники можуть підмішувати в їжу психотропні речовини, від яких обрана жертва втрачає над собою контроль. Ніколи не погоджуйтеся в потязі грати в азартні ігри на інтерес, навіть у карти, особливо коли вам це пропонують пасажири, що не з вашого купе.

Якщо у вас викрадені речі, то негайно заявіть про це провіднику і бригадиру потяга, а через них на найближчій станції заявіть в міліцію, запишіть дані й адреси свідків. Якщо ж у вас є підозри щодо конкретних пасажирів, запропонуйте оглянути їхні речі й одяг. Виявивши викрадений порожній гаманець або сумочку, намагайтеся взяти річ так, щоб не знищити можливих слідів пальців рук злочинця.

Набираючи шифр автоматичної камери схову переконайтеся у відсутності поруч сторонніх. Ніколи не шифруйте камеру схову цифрами свого року народження або однаковими цифрами. Набраний шифр варто запам’ятати, а не записувати, тому що листок з шифром може загубитись, або ж його можуть викрасти.

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

Якщо вам погрожують телефоном, анонімним листом тощо (рис. 1.68), постарайтеся дотримуватися таких чотирьох правил.

1. Оцініть ситуацію. Якщо текст листа дійсно приховує в собі небезпеку для вас і ваших близьких, негайно вживайте запобіжних заходів: завісьте вікна шторами). Перевірте надійність усіх дверей. Підготуйте засоби для самооборони. Попередьте своїх близьких, що знаходяться вдома, і покличте дітей із вулиці.

2. Зайдіть до сусідів, яким ви довіряєте, розкажіть про те, що трапилося, і попросіть допомоги. Подзвоніть від них у відділ внутрішніх справ, домовтеся про таємну зустріч із співробітниками правоохоронних органів і про ваші подальші дії. Якщо у вас є підозра на конкретну особу, а текст листа не несе в собі явної погрози, письмово сповістіть про це в міліцію, зажадайте запросити автора листа для офіційного застереження.

3. Не використовуйте свій телефон для розмов. Попередьте своїх близьких, про необхідність підвищити свою обережність Попросіть друзів підстрахувати вас вдома і на вулиці, завжди повідомляйте їх, куди і на який час ви відправляєтеся

4. Подбайте про безпеку близьких. Випускайте дітей тільки в супроводі дорослих. Не використовуйте для пересування випадкові автомашини, викликайте таксі телефоном сусідів. Відмовтесь від заміських прогулянок і повертайтесь додому до настання темряви. Поводьтеся природно, виконуйте всі рекомендації правоохоронних органів.

Шантаж – погроза розголошення компрометуючих фактів з метою отримати певний зиск. Багато людей стикаються з шантажем. Як же діяти в такій ситуації Якщо ви переконані в своїй правоті і знаєте шантажиста, зверніться за допомогою до правоохоронних органів за захистом (рис. 1.69). Можете також звернутися до суду з позовною заявою про притягнення шантажиста до відповідальності.

Іноді може мати місце шантаж по телефону. В такому випадку можна скористатись такими порадами.

В першу чергу слід скористатись технікою. Купіть або позичте у друзів телефон з визначником номера. Непогано скористатися автовідповідачем або магнітофоном. Ступінь інформованості зловмисника допомагає відшукати його, тому старайтесь спокійно відповідати йому по телефону, затягуючи розмову і отримуючи максимум відомостей.

Якщо дозволяють обставини, скористайтесь телефоном сусідів: поки один з членів сім’ї розмовляє з телефонним шантажистом, завдання іншого – зателефонувати на телефонний вузол або в міліцію – 102 з тим, щоб визначити, звідки дзвонить шантажист. Зловмисник може кинути трубку, але ви не натискайте на важіль, покладіть свою трубку біля телефону – канал зв’язку ще буде зберігатись більше години.

Якщо телефонні погрози – початок серйозного шантажу, з першої хвилини слід уважно збирати інформацію про зловмисника. Насамперед зверніть увагу на характер дзвінка – чи не був він міжміським. Має значення початок розмови: перші слова вашого співрозмовника, чи відрекомендувався він, чи з’ясував, з ким розмовляє, або відразу розпочав погрожувати. Дуже важливі такі деталі:

– швидко чи повільно промовлялись слова, виразно чи ні;

– чи не почули ви яких-небудь дефектів мови, заїкання, акценту або інших особливостей;

– який тембр голосу, був він гучним чи тихим, чи не було хрипоти, чи не здалось вам, що телефонувавший п’яний;

– що характерного в манері говорити: спокійна вона і впевнена або невиразна і беззв’язна; ввічлива чи груба; емоційна чи безбарвна Чи не почули ви розлючення або підкресленої байдужості;

– чи не було сторонніх шумів, які супроводжували розмову: інший голос, який підказував щось вашому співрозмовникові, звук склянок, машин, телефонних розмов, транспорту.

Якщо випадків, якими вас почали шантажувати, не було, не поспішайте повідомляти це своєму співрозмовникові, інакше ви втратите інформаційну перевагу. З’ясовуйте деталі, узнавайте їх під приводом необхідності переконатися в обізнаності співрозмовника, надійності його як партнера, вимагайте нових доказів. І знову ж таки відразу після розмови запишіть подробиці, якщо вам не вдалось під’єднати магнітофон.

Щоб скористатись захистом міліції, потрібно написати заяву у її відділ. Вам дадуть номер телефону, за яким треба буде подзвонити при наступній розмові зі зловмисником. За цими даними міліції буде легше відшукати зловмисника.

Напад – це накидання на особу (установу, організацію), щоб захопити людину, майно тощо, знищити матеріальні цінності, заподіяти якесь лихо. Напад завжди пов’язаний з насильством. Насильство може бути фізичним та психічним.

Фізичне насильство – це силовий вплив на потерпілого, який знаходить свій вияв у заподіянні йому тілесних ушкоджень або смерті.

Психічне насильство – це погроза негайно застосувати фізичне насильство.

Напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний з насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (розбій), – карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років (рис. 1.70).

 

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

Розбій, вчинений за попередньою змовою групою осіб або особою, яка раніше вчинила розбій або бандитизм, карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років із конфіскацією майна.

Розбій, поєднаний з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище, – карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років із конфіскацією майна.

Розбій, спрямований на заволодіння майном у великих чи особливо великих розмірах або вчинений організованою групою, або поєднаний із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень, – карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років із конфіскацією майна.

Банда – це група людей, що має спільну злочинну мету. Організація озброєної банди з метою нападу на підприємства, установи, організації чи на окремих осіб, а також участь у такій банді або у вчинюваному нею нападі – карається позбавленням волі на строк від п’яти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.

Щоб не стати жертвою нападу, слід дотримуватись певних правил.

Вивчіть можливі варіанти доріг до школи, до друзів і т. д. Частіше змінюйте звичні маршрути. Запам’ятовуйте розташування відділів міліції, магазинів, кафе, ресторанів, підприємств, установ, які працюють у вечірній і нічний час. Ви повинні також знати місця відпочинку молоді, алеї і неосвітлені ділянки вулиць.

Перед виходом з дому сплануйте ваш майбутній маршрут. Подумки уявіть найкоротший і безпечніший шлях до пункту призначення Повідомте батьків про місце вашого перебування і час повернення додому.

Якщо вам прийдеться повертатися додому в темну пору доби, то краще завчасно обміркувати свій маршрут. Уникайте короткої дороги, яка проходить через двори, звалища, кладовища, пустирі, погано освітлені вулиці, а також ділянки, які заросли деревами або кущами . Краще, щоб шлях був довшим, але йти слід людними місцями

Ідіть по тротуару завжди обличчям до напрямку вуличного руху. В цьому випадку ніхто не зможе під’їхати до вас на машині ззаду, залишаючись непоміченим. У випадку, якщо на вулиці до вас під’їхала машина і водій став вести себе агресивно, закричіть і втікайте у напрямку, протилежному рухові автомобіля. Ніколи не користуйтесь послугами попутних машин з незнайомими водіями і не погоджуйтесь на пропозицію “підвезти”.

Уникайте підходити близько до автомобілів, які стоять. Остерігайтесь машин, які стоять з працюючим двигуном і з людьми, які в них сидять.

Якщо машина гальмує, а пасажири просять показати їм дорогу, розмовляйте з ними на безпечній відстані, не підходьте до автомобіля на відстань витягнутої руки.

Якщо ви одягли шарф, заправте обидві кінці під пальто. Перевірте, щоб вони не звисали на спину: інакше нападник може схопитись за шарф, щоб задушити.

Звичайно, коли телефонують з телефона-автомата, повертаються обличчям до стіни. Виховайте у собі звичку стояти навпаки – тоді зловмисник не зможе непомітно підійти до вас ззаду. Особливо це важливо у вечірній і нічний час.

Побачивши попереду шумну юрбу підлітків (рис. 1.71), коли поблизу нема інших людей, краще перейти на протилежну сторону вулиці або повернути назад.

 

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

Ніколи не соромтесь обернутися і перевірити ваші підозри, якщо відчуваєте, що хтось переслідує вас. Обережність – не боягузтво. При цьому спробуйте змінити темп ходьби або перейти вулицю туди і назад. Якщо ваші підозри справдились, пошукайте безпечне людне місце.

Якщо в небезпечній ситуації ви вирішили бігти, то робіть це якнайшвидше і раптовіше, при цьому кличте на допомогу Якщо ж бігти нікуди, ви можете спробувати запобігти нападу або, в крайньому разі, підготуватись до нього. Залишайтесь спокійним і зібраним, під зовнішньо пристойним приводом (наприклад, необхідність поправити взуття) відійдіть в сторону, зупиніться і пропустіть переслідувача вперед. Весь час тримайте його в полі зору. Тим самим ви змусите цю людину діяти в ситуації, до якої вона внутрішньо ще не встигла підготуватись Не дуже рішуча людина може розгубитись і навіть відмовитись від своїх злочинних намірів.

Або інший варіант – розверніться і рішуче йдіть назустріч переслідувачу, сміливо дивлячись йому у вічі. Але пройти краще на відстані 2-3 м від незнайомця. Наближайтесь до нього по можливості зі сторони джерела світла. Будьте готові дати відсіч можливій атаці. Ухиляйтесь від розмови з цією людиною, не дозволяйте їй близько підходити до вас. Якщо ж уникнути контакту не вдалось і ви бачите, що одному з ним не справитись, зробіть спробу психічного натиску на нападника. Спробуйте, наприклад, поговорити з ним про мету нападу, “поторгуйтесь”. Або, навпаки, дійте рішуче і сміливо. Скажіть, що в цьому місці чекаєте знайомого. Ця пауза звичайно збиває з пантелику нападника і сприяє зміні його поведінки. До того ж не втрачайте надії на допомогу оточуючих і на зміну обстановки на краще.

У випадку нападу кусайтесь, дряпайтесь, сміливо застосовуйте прийоми самозахисту. В деяких випадках навіть ваша спроба вчинити опір різко зменшує бажання злочинця продовжувати напад. Нападник часто розраховує знайти у вашій особі лише пасивну жертву, тому будь-який опір з вашого боку збентежить злочинця. В кінцевому підсумку вибір стратегії поведінки досить індивідуальний, одним жертвам може допомогти одне, іншим – друге. Дійте за обставинами, залучаючи в помічники свій розум і кмітливість. При цьому ніколи не провокуйте свого противника на загострення конфлікту, не відповідайте грубістю на грубість, образами на образу. Це може стати тією останньою краплиною, яка штовхне його до агресивних дій.

Терористичний акт – це застосування зброї, вчинення вибуху, підпалу чи інших дій, які створили небезпеку для життя чи здоров’я людини або заподіяли майнову шкоду (рис. 1.72). Якщо такі дії були вчинені з метою порушення громадського порядку, залякування населення, провокації військового конфлікту, міжнародного ускладнення, або з метою впливу на прийняття рішень органами державної влади, об’єднань громадян, юридичними особами, або привернення уваги громадськості до політичних або релігійних поглядів терориста, а також погроза вчинення зазначених дій з тією самою метою, то такі дії караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

Зґвалтування – акт статевого насильства над жінкою, спричинений чоловіком. Насильник зазвичай неозброєний, але завжди агресивно налаштований. В більшості випадків енергійний захист жінки лише збільшує небезпеку, додає задоволення злочинцю. Щоб уникнути більш важких фізичних ушкоджень рішення про те, варто вдаватися до самозахисту чи поводитися спокійно, повинно прийматись в залежності від обставин.

Гарантія безпеки – не довіряти незнайомим чоловікам, що зухвало поводяться або занадто яскраво одягнені. Рішення, як відреагувати, залежить від індивідуальної оцінки ситуації. Нападника можна зупинити, раптово (швидко) кинувши в нього який-небудь предмет, що знаходиться під рукою – газету, сірники, ключі.

Серед різноманітних засобів захисту ефективними можуть бути ті, що активно діють на психіку злочинця. Варто спробувати виграти час, запропонувавши насильнику підібрати для задуманого більш придатне місце, попередньо повечеряти тощо. Згодом можна сказати йому про наявність менструації, вагітність, небезпечного захворювання, що передається статевим шляхом. Треба намагатися викликати співчуття або симпатію, але не плачем, який може викликати зворотну реакцію.

Якщо нападник озброєний, виявляйте максимальну обережність, не нервуйте його і не ображайте, щоб не піддавати ризику своє життя. Приймати рішення про якісь захисні дії варто тільки в тому випадку, якщо є впевненість в успіху без допомоги з боку перехожих. Зробіть вигляд, що ви виконуєте його вимоги, і коли він розслабиться, дійте немилосердно, уткнувши пальці в очі або ніс, ударивши в пах коліном, рукою або ліктем.

Якщо ж уникнути зґвалтування не вдалося, зверніться до лікаря, що зафіксує ушкодження, надасть необхідну допомогу і видасть довідку, її необхідно додати до заяви в міліцію. В заяві вказують на час і місце зґвалтування, описують дії і зовнішність ґвалтівника. Заява про напад – обов’язкова, хоча і неприємна процедура. Співробітництво з органами правопорядку необхідне, щоб позбавити інших жінок від такого ж ризику (рис. 1.73).

 

1.6.5. Небезпеки психологічного впливу на людину. Небезпеки фізичного впливу

Щоб не стати жертвою ґвалтівника, жінки повинні дотримуватись таких правил (порад):

– будьте розбірливими в знайомствах, уникайте товариства малознайомих, а, тим більше, нетверезих чоловіків;

– не називайте сумнівним особам свою адресу і номер телефону;

– чемно відмовляйтесь від запрошень незнайомих чоловіка відвідати заклади для розваг (кафе, ресторан), а також, незалежно від приводу, послухати музику, подивитися відеофільми, придбати дефіцитні речі;

– якщо ви помітили, що за вами їде автомобіль, перейдіть на іншу сторону вулиці або змінить напрямок руху;

– відмовтеся від пропозиції випадкового знайомого підвезти вас на машині, особливо в темний час доби. Набагато безпечніше добиратися на таксі або громадським транспортом;

– намагайтеся не залишатися наодинці на дачі або в садовому будиночку;

– опинившись у незнайомому місті, не користуйтеся запрошенням сумнівних осіб переночувати в них. Краще залишитися ночувати в приміщенні вокзалу або аеропорту.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+