Грошові системи та їхні типи
Грошова система — це запроваджена державою форма організації грошового обігу в країні. Основними елементами грошової системи є:
- найменування грошової одиниці
- види державних грошових знаків (паперові, монети), що мають законну платіжну силу
- регламентований безготівковий грошовий обіг
- державний апарат регулювання грошового обігу
Розрізняють 2 типи грошових систем: система металевого обігу та система паперово-кредитного грошового обігу.
Металева грошова система — це така система, основу якої складають повноцінні металеві гроші. У такій системі згодом з’являються банкноти, які розмінювались на золото, і паперові гроші, але визначальним елементом залишались благородні метали. Коли ж повноцінні гроші виходять з обігу і повністю замінюються паперовими, починає діяти паперова грошова система.
Історично система металевого обігу реалізувалась у формі біметалізму та монометалізму. При біметалізмі роль загального еквівалента законодавчо закріплялася за двома металами — золотом і сріблом.
Монометалізм — це грошова система, за якої лише один вид металу виконує роль грошей.
Система паперово-кредитного обігу являє собою грошові системи, за яких обіг обслуговують грошові знаки у паперовій та металевій формах. У них внутрішня вартість не відповідає номіналу. Такі грошові системи регулюються державою, яка бере на себе зобов’язання щодо забезпечення сталості емітованих від її імені грошових знаків. В історичному аспекті розрізняють паперові грошові системи та системи кредитних грошей, що нерозмінні на золото.
За паперової системи грошового обігу емісія грошових знаків у формі казначейських білетів здійснюється державним казначейством з метою покриття дефіциту бюджету країни. В цьому випадку емісія грошей не зумовлена потребами товарного обороту. Тому така емісія призводить до збільшення маси паперових грошей в обігу і до їх знецінення. До емісії грошей у формі казначейських білетів вдаються здебільшого країни за складної економічної ситуації, викликаної кризовими явищами, війнами тощо.