Заробітна плата та її форми. Номінальна і реальна заробітна плата
Заробітна плата та її форми. Номінальна і реальна заробітна плата
У ринкових економічних системах основним доходом населення є зарплата. У світовій економічній науці є чимало варіантів визначення поняття заробітної плати.
За А.Смітом, заробітна плата включає в себе вартість життєвих засобів людини, щоб вона могла “працювати”. А.Маршал в “життєво необхідні засоби” включає вже засоби “щоб працювати” і “щоб жити”. В.Петті в XVII ст. вважав, що зарплата – це ціна праці.
З точки зору відносин розподілу заробітна плата – це грошове вираження частини необхідного продукту, яка надходить в індивідуальне споживання робітникам фірми у відповідності з кількістю і якістю затраченої ними праці у виробництві.
Організації і фірми виплачують заробітну плату в грошовій формі, це обумовлено наявністю товарно-грошових відносин і ринку. В цивілізованій економіці виплата зарплати не може проходити в натуральній формі. Грошова заробітна плата – найбільш гнучкий засіб обліку затрат і результатів праці.
Регулювання заробітної плати здійснюється фірмою і державою. Перш за все встановлюється міра праці. Вона відбиває кількість праці (величина затраченої мускульної і нервової енергії), інтенсивність праці і якість праці (ступінь складності і значення роботи). В результаті з’являються норми виробітку, норми часу, норми обслуговування на тих чи інших роботах.
Величина заробітної плати залежить:
- від складності праці, професійних навичок і кваліфікації робітника;
- від умов роботи, від її важкості, шкідливості для здоров’я. Праця у важких і шкідливих умовах оплачується вище;
- від результатів виробничої діяльності фірми в цілому.
Розрізняють дві основні форми заробітної плати: погодинну та відрядну. Погодинна зарплата нараховується робітникам залежно від кваліфікації і фактично відпрацьованого часу.
Відрядна форма заробітної плати застосовується на роботах, де праця піддається точному і повному обліку, де широко використовуються норми виробітку. Величина заробітної плати при ній обчислюється як добуток розцінки одиниці виробу і кількості виробів.
Розрізняють номінальну і реальну заробітну плату. Номінальна заробітна плата являє собою суму грошей, яку отримує робітник за виконану роботу. На її величину впливають різні фактори: рівень кваліфікації, різні умови й ефективність праці та кількість і якість праці. Підвищення середньомісячної зарплати на перший погляд свідчить про певне поліпшення добробуту населення. Але точнішим показником тут є реальна заробітна плата.
Реальна заробітна плата – це сума матеріальних і духовних благ та послуг, які можна придбати за номінальну зарплату. Реальна зарплата залежить від ряду факторів :
- рівня номінальної зарплати;
- цін на товари і послуги, які споживає населення;
- величини податків, які сплачуються різними верствами населення в бюджет.