Електронний суд
У широкому розумінні «Електронний суд» як елемент інформаційного суспільства – це самостійна унікальна форма судового процесу, заснованого на новітніх інформаційних технологіях, що забезпечують повний цикл розгляду судової справи в електронному форматі. Хоча «Електронний суд» у вузькому розумінні в Україні вже давно є реальністю, у широкому – він дійсно поки що є справою майбутнього.
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи в електронній формі.
Процесуальні та інші документи і докази у паперовій формі не пізніше трьох днів з дня їх надходження до суду переводяться в електронну форму та долучаються до матеріалів електронної судової справи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неможливості розгляду справи судом в електронній формі з технічних причин більше п’яти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені ЦПК України, справа розглядається за матеріалами в паперовій формі, для чого всі матеріали справи невідкладно переводяться в паперову форму у порядку, встановленому Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Так, сьогодні, відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 31.05.2018 року № 269 «Про внесення змін до наказу ДСА України від 23.03.2017 № 367» (№ 367 «Про проведення дослідної експлуатації підсистеми «Електронний суд» в пілотних судах») встановлено, що пілотними судами, залученими до впровадження підсистеми «Електронний суд», є:
- Київський апеляційний адміністративний суд;
- Апеляційний суд Одеської області;
- Київський районний суд міста Одеси;
- Одеський апеляційний господарський суд;
- господарський суд Одеської області;
- Вінницький апеляційний адміністративний суд;
- Вінницький окружний адміністративний суд;
- Донецький апеляційний адміністративний суд;
- Голосіївський, Дарницький, Деснянській, Дніпровський, Оболонський, Печерський, Подільський, Святошинський, Солом’янський та Шевченківський районні суди міста Києва.
Для того, щоб скористатися «Електронним судом», необхідно мати:
- цифровий підпис;
- поштова скринька на домені mail.gov.ua.
Наразі для формування і подальшої подачі до суду документів доступні лише п’ять видів позовних заяв, а саме:
- заява про усиновлення дитини;
- заява про позбавлення батьківських прав;
- заява про виселення;
- заява про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням;
- заява про уточнення списку виборців.