Політичний процес як технологічна діяльність
Політичний процес як технологічна діяльність
Політичний процес є сукупною діяльністю всіх суб’єктів політики, за допомогою якої відбувається формування, розвиток і функціонування політичної системи суспільства в певних тимчасових і просторових межах.
Основними компонентами політичного процесу є суб’єкти політики (соціальні та інституційні), динаміка політичних відносин, політична поведінка і політична діяльність (політична участь). Зі змістовної точки зору в нього входять: інституціалізація політичних інтересів; вироблення і прийняття політичних рішень; реалізація прийнятих програм і установок.
Залежно від об’єкта застосування політичної волі політичні процеси поділяються на внутрішньополітичні і зовнішньополітичні.
Внутрішньополітичний процес протікає між суб’єктами політики ( класами, іншими соціальними групами, націями, партіями, громадськими рухами, політичними лідерами ), серцевиною діяльності яких є завоювання, утримання і використання політичної влади.
Зовнішньополітичний процес поширюється на відносини з іншими державами як мистецтво ведення міжнародних справ. У сучасних умовах зовнішньополітичний процес стає мистецтвом переговорів, досягнення розумних, взаємоприйнятних політичних компромісів.
Форми політичного процесу:
- революція і реформа;
- політична криза і політичний конфлікт;
- політичне рішення і політичний плюралізм;
- повстання, бунт, заколот, путч