Суть, ознаки та місце держави в політичній системі суспільства
Суть, ознаки та місце держави в політичній системі суспільства
Держава є базовим інститутом політичної системи суспільства.
Сам термін “держава” вживають в широкому і вузькому значенні.
В широкому розумінні держава трактується як спільнота людей, яка організована вищою владою і яка проживає на спільній території.
У вузькому значенні під державою розуміють систему закладів і установ, які здійснюють верховну владу на певній території. Тобто держава ототожнюється з державним апаратом.
Ознаки держави:
Органи державної влади – сукупність управлінсько-адміністративних структур, покликаних реалізувати рішення центральних і місцевих органів влади.
Право. Держава функціонує в рамках встановленого права. Структура і функції державних органів визначаються правом.
Територія, що визначає кордони держави (закони і повноваження держави поширюються на людей, які проживають на цій території).
Суверенітет – стан незалежності державної влади, який полягає в її праві та здатності самостійно, без втручання якоїсь іншої сили керувати своїм внутрішнім і зовнішнім життям.
Монополія на легітимне застосування сили та фізичного примусу. Для виконання функцій примусу у державі є спеціальні органи: армія, міліція, служба безпеки, суд, прокуратура.
Монопольне право на стягнення податків і зборів, необхідних для формування загальнонаціонального бюджету, утримання державного апарату.
Обов’язковість членства в державі. Людина від народження отримує державне громадянство. Кожний громадянин має певні конституційні права і відповідні обов’язки відносно своєї держави.
Особливе місце в політичній системі суспільства належить саме державі, оскільки вона є основним засобом досягнення цілей, поставлених перед суспільством, надає сталого характеру політичній системі шляхом упорядкування її діяльності.