Різновиди соціальних груп
Різновиди соціальних груп
Соціальна група — це сукупність людей, виділена за соціально значимими критеріями (стать, вік, раса, національність, професія, місце проживання, дохід, влада, освіта та ін.). Вона є своєрідним посередником між окремою людиною і суспільством.
Слід відрізняти соціальні групи від випадкових несталих об’єднань людей, наприклад, пасажирів транспорту, які їдуть в одному вагоні чи автобусі, або тих, хто перебуває у певний момент на одній вулиці чи в одному місці. Ці угруповання визначаються як агрегація — деяка кількість людей, що зібралися у певному фізичному просторі і не здійснюють свідомих взаємодій. Для того, щоб сукупність людей визнавалася групою, потрібні взаємодія між її членами та наявність сподівань, що їх поділяє кожний член групи відносно інших її членів.
Одним із головних критеріїв типології груп є їхня чисельність. У соціології розрізняють малі, середні та великі групи. Чим менша група, тим більше можливостей індивід отримує для того, щоб пізнати інших людей і встановити з ними тісні стосунки.
Малі групи — це добре знайомі між собою люди, які об’єднані спільними цілями, інтересами і постійно взаємодіють між собою (сім’я, студентська група, компанія друзів).
Великі групи — це багатотисячні групи людей, що розсіяні на великих просторах і для яких властиві опосередковані соціальні взаємодії (класові, територіальні, етнічні спільноти).
Замкнуті групи – застосовують чіткі критерії прийняття нових членів (наприклад, касти).
Обмежені групи – в них критерії прийому менш суворі (наприклад, професійна група).
Відкриті соціальні групи – не висувають до бажаючих жодних особливих вимог, вільний доступ (наприклад, громадська організація).