Компетенція Суду (вищої ланки судової системи ЄС)
Компетенція Суду (вищої ланки судової системи ЄС)
Суд ЄС є вищою судовою інстанцією Євросоюзу, яка покликана забезпечувати додержання законності при тлумаченні та застосуванні положень Угоди про ЄС.
Суд рідко засідає у повному складі. Як правило, Суд засідає у складі 13 суддів так званої «Великої палати» або палат з 5 чи 3 суддів.
У своїй діяльності Суд ЄС виконує функції міжнародного, конституційного і частково адміністративного суду.
Як міжнародний суд він розв’язує суперечки між державами-членами, які стосуються об’єкта установчої угоди, а також між державами-членами та інститутами ЄС.
До держави-члена, яка не виконує рішень Суду ЄС, Суд може застосовувати санкції у формі одноразових сплат або штрафів.
Виконуючи роль конституційного суду, Суд ЄС розглядає законність актів, прийнятих спільно Європарламентом і Радою, актів Ради, Комісії та Європейського центрального банку, які не належать до рекомендацій та висновків, а також актів Європарламенту, що мають правові наслідки для третіх сторін.
Суд ЄС також уповноважений робити висновки щодо відповідності міжнародних угод, які укладають між ЄС та 3-ми країнами чи міжнародними організаціями.
Виконуючи функції адміністративного суду, Суд ЄС має юрисдикцію в будь-якому спорі між ЄС та його службовцями, а також у разі розв’язання спорів, що стосуються відшкодування збитків, заподіяних інститутами ЄС чи його службовцями при виконанні ними своїх обов’язків.
Суд ЄС може вирішувати тільки питання права, які передані йому на розгляд. Він не уповноважений вирішувати які-небудь питання факту, а також застосовувати право до фактів. Це належить до компетенції національних судів, як і тлумачення національного права. Суд ЄС може заявити, що та чи інша самостійна норма має характер прямої дії, а також, що право ЄС має пріоритет щодо національного права держав-членів, але він не може вирішувати, чи суперечить якесь конкретне положення національного права праву ЄС, і тим більше оголошувати відповідне положення національного права недійсним. Це мають робити національні суди.