Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Ідеологія і суспільна психологія. Ідеологія і наука


Ідеологія і суспільна психологія. Ідеологія і наука

Співвідношення між буденним і теоретичним рівнями свідомості по-особливому трансформується в співвідношенні між суспільною психологією та ідеологією. Суспільна психологія є частковий аналог буденного рівня свідомості, в якому представлені різноманітні наукові та ненаукові погляди й оцінки, естетичні смаки та ідеї, звичаї і традиції, схильності та інтереси, химерні образи фантазії й логіка здорового глузду.

Ідеологія – це неповний ціннісний аналог теоретичного рівня свідомості, в якому з позицій певного класу, партії (в теорії – об’єктивно) дається систематизована оцінка соціальної дійсності і здійснюється її жізнеустроенія.

Ідеологія може бути ілюзорною і брехливою, прогресивної і реакційної, гуманної і людиноненависницькому. Все залежить від її конкретного змісту і соціально-історичного контексту, її породив, яке живить і впроваджує у свідомість народних мас. Але ідеологія – це завжди диктат групи щодо особистості і суспільства, у відношенні його груп і особистостей.

Наведемо такий аналог з наукою: там, де наука будує гіпотези, ідеологія в деяких її проявах може будувати довільні конструкції, видаючи їх за реальне відображення дійсності. Ось чому суспільна психологія і ідеологія можуть одні й ті ж явища дійсності відображати по-різному. Факт протистояння ідеології та суспільної психології призводить до дестабілізації суспільної психології, до її дисгармонії і розхитування.

Наука та ідеологія розрізняються по цілях, по методах і з практичних застосувань. Наука має своєю метою пізнання світу, досягнення знань про нього. Вона прагне до істини. Ідеологія ж має на меті формування свідомості людей і маніпулювання їх поведінкою шляхом впливу на їх свідомість, а не досягнення об’єктивної істини. Вона використовує дані науки як засіб, спирається на науку, приймає наукоподібну форму і навіть сама видобуває якісь істини, якщо це вже не зроблено іншими. Але вона пристосовує істину до своїх цілей, піддає її такій обробці, яка необхідна для більш ефективного впливу на розум і почуття людей і в якій зацікавлені ті чи інші групи людей, організації, класи і навіть цілі народи.

Ідеологія, як і наука, оперує поняттями і судженнями, будує теорії, виробляє узагальнення, систематизує матеріал, класифікує об’єкти, коротше кажучи – здійснює багато розумові операції, які є звичайними в науці. Але між ідеологією і наукою і в цьому є велика різниця. Наука передбачає осмисленість, точність, визначеність і однозначність термінології. Тимошенко, принаймні, до цього прагне. Твердження науки припускають можливість їх підтвердження або спростування. 


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+