Судоустрій в Україні
Зміст сторінки:
Місцеві суди
Місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Місцевими господарськими судами є окружні господарські суди.
Місцевими адміністративними судами є окружні адміністративні суди, а також інші суди, визначені процесуальним законом.
Апеляційні суди
Апеляційні суди діють як суди апеляційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, – як суди першої інстанції, з розгляду цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення є апеляційні суди, які утворюються в апеляційних округах.
Апеляційними судами з розгляду господарських справ, апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є відповідно апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються у відповідних апеляційних округах.
У складі апеляційного суду можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ.
Вищі спеціалізовані суди
У системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанції з розгляду окремих категорій справ.
Вищими спеціалізованими судами є:
Вищі спеціалізовані суди розглядають справи, які віднесені до їх юрисдикції процесуальним законом.
У складі вищого спеціалізованого суду можуть утворюватися судові палати для розгляду окремих категорій справ у першій інстанції, а також утворюється апеляційна палата для розгляду справ в апеляційній інстанції.
Верховний Суд
Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
У складі Верховного Суду діють:
У кожному касаційному суді утворюються судові палати з розгляду окремих категорій справ з урахуванням спеціалізації суддів.
Касаційному адміністративному суді обов’язково створюються окремі палати для розгляду справ щодо:
У Касаційному господарському суді обов’язково створюються окремі палати для розгляду справ щодо (про):
Інші палати у касаційних судах створюються за рішенням зборів суддів касаційного суду.
У Верховному Суді діє Пленум Верховного Суду для вирішення питань, визначених Конституцією України та Законом України “Про судоустрій і статус суддів”. Склад і порядок діяльності Пленуму Верховного Суду визначаються Законом України “Про судоустрій і статус суддів”.
Конституційний Суд України
Конституційний Суд України є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України.