Юридичні властивості Конституції
Юридичні властивості конституції – це ті характерні ознаки конституції, які відрізняють її від інших нормативно – правових актів і встановлюють роль та місце в ієрархії. Конституції України притаманна низка юридичних властивостей, які визначають її місце в системі права і роль у суспільстві.
1. Вища юридична сила – одна з базових її властивостей. Конституція України займає найвищий щабель в ієрархічній системі правових актів. Усі інші правові акти не повинні їй суперечити, а у разі наявності невідповідності положенням Конституції України вони визнаються такими, що не діють.
2. Головний закон держави. Конституційні норми регламентують найважливіші суспільні відносини, пов’язані із здійсненням державної влади.
3. Найважливіший кодифікований нормативно-правовий акт держави у системі джерел національного права України.
4. Системоутворюючий документ, який визначає принципи організації та діяльності органів державної влади: Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, місцевих державних адміністрацій та ін.
5. Підвищена стабільність. Конституція України закріпила базові засади конституційного ладу, форму держави, права і свободи громадян та ін.
6. Особливий порядок прийняття. Конституція України приймається з дотриманням спеціальної процедури безпосередньо народом або спеціально уповноваженим органом держави – Верховною Радою України.
Наведений перелік властивостей Конституції України є базовим, проте не виключним, оскільки юридичні її властивості виокремлюються через структуру, функції, механізм реалізації норм і способи правового захисту Основного Закону України.