Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Селянська війна під проводом Ван Сяньчжи


Селянська війна під проводом Ван Сяньчжи

Антифеодальне повстання китайських селян в період імперії Тан. Було придушене, але привело до глибокої кризи династії Тан (упаде в 907 р.).

Повстання, вождем якого став Хуан Чао, почалося в Північному Китаї, де процес обезземелення селян йшов особливо активно. Незабаром воно охопило майже всю країну. До кінця 878 р. повстанська армія Хуан Чао налічувала до 500 тисяч чоловік. Після захоплення в 881 р. головній столиці імперії міста Чаньан були страчені члени імператорської сім’ї та вищі сановники (імператор Сіцзун встиг втекти на південь). Хуан Чао був проголошений імператором під ім’ям Да Ци. Для придушення повстання феодали Півдня сформували велику армію з перевагою в ній найманців. Вже в 882 р. вона перейшла в наступ. Хуан Чао загинув (покінчив із собою) в 884 р. Після його смерті боротьбу з феодалами очолив його племінник Хуан Хао, але в 901 р. його військо було розбите, а сам він загинув. Причинами поразки повстання були розрізненість селянських виступів, відсутність ясної мети у повсталих, міжусобиці серед ватажків повстання.

Селянська війна 874-901 в Китаї, одне з великих антифеодальних народних виступів, викликаних посилився у 2-й половині 9 ст. процесом обезземелення китайського селянства. Перші осередки Селянської війни виникли на півночі Китаю (територія сучасних провінцій Хенань, Хебей і Шаньдун). Ядром, навколо якого почали об’єднуватися селянські маси, з’явився загін під керівництвом Ван Сянь-чжи. У 875 до нього з кількома тисячами своїх прихильників приєднався Хуан Чао. До кінця 876 в армії Ван Сянь-чжі і Хуан Чао було вже близько 100 тисяч чоловік; повстання охопило ряд провінцій Центрального і Східного Китаю. У березні 878 військо Ван Сянь-чжі було розгромлено урядовою армією. Після загибелі Ван Сянь-чжі все керівництво діями повсталих перейшло до Хуан Чао. Після невдалих спроб оволодіти головними центрами танской імперії – Чан’ань і Лояном селянська армія здійснила похід на південний схід; чисельність її досягла 500 тисяч чоловік. Селяни захоплювали державні та монастирські комори, громили поміщицькі маєтки, знищували чиновників, великих феодалів і лихварів, ділили між собою зерно та ін майно, спалювали казенні реєстри та боргові записи. Восени 879 повстанці зайняли Гуанчжоу (Кантон). В оприлюдненій після цього маніфесті Хуан Чао оголошувалося про повернення його армії на півночі з метою повалення династії Тан і завоювання влади в країні. В кінці 880 повстанці зайняли м. Лоян, а 10 січня 881 – Чан’ань. Хуан Чао був проголошений імператором. Для боротьби з повстанцями танское уряд закликав загони іноземців (з племен шато і тангутів). Боротьбу Танський властей проти повсталих полегшив почався після 881 кризу в повстанському таборі, де відбувалося поступове феодальне переродження частини повстанської верхівки. 20 травня 883 війська Хуан Чао залишили Чан’ань, відступаючи на південний схід. У 884 основні частини повсталих були розбиті; Хуан Чао покінчив життя самогубством. Після його смерті до 901 продовжували діяти загони, вцілілі при розгромі головних сил повстання або раніше відкололися від них.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+
Наступний розділ