Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Страта Марії Стюарт


Страта Марії Стюарт

У протистоянні двох королев — Єлизавети І та Марії Стюарт (1542-1567) відобразилися політична і релігійна боротьба в тогочасній Англії.

У середині XVI ст. в Шотландії поширилися кальвіністські ідеї. Вождем шотландської Реформації став Джон Нокс. Свої проповіді він завжди закінчував словами: «Боже! Звільни нас з-під влади блудниці!», маючи на увазі Марію Стюарт.

Боротьбу кальвіністів проти католицької церкви підтримувала зброєю та грошима Єлизавета І. Вона мала намір у такий спосіб підкорити Шотландію та фізично знищити Марію Стюарт. Іспанія і папа римський плекали надію зробити Марію Стюарт англійською королевою замість Єлизавети І і покінчити з протестантами в Англії.

Після смерті свого чоловіка — короля Франції Франциска II — Марія Стюарт повернулася в Шотландію. Боротьба кальвіністів проти католиків спалахнула з новою силою.

Марія Стюарт підтримувала католицьку церкву, налагодила зв’язки з англійськими дворянами-католиками, які готували змову проти Єлизавети І. Натомість Єлизавета І організувала проти неї виступ кальвіністів.

У 1567 р. кальвіністи, очолювані графом Мюрреєм, підняли повстання. Марія Стюарт змушена була втекти. Вона попросила притулку в Єлизавети. Королева надала «притулок» «дорогій сестрі», ув’язнивши її в замку на довгі 20 років.

За підтримки Єлизавети І у Шотландії до влади прийшли проанглійські сили. Королем країни став син Марії Стюарт Яків VI.

Водночас в Англії навколо ув’язненої Марії Стюарт точилася запекла боротьба. Марія розсилала таємні листи до католицьких країн з проханнями про допомогу. Кілька спроб звільнити її скінчилися невдачею. Водночас англійські католики намагалися вбити Єлизавету І, щоб проголосити королевою Марію Стюарт. Змови провалилися, а їхніх учасників було страчено.

У 1585 р. англійський парламент прийняв закон, за яким кожен, хто брав участь у змовах проти королеви, мав бути страчений. За цим законом королівський трибунал засудив Марію Стюарт до страти за діяльність, небезпечну для Англії та королеви. Син Марії Стюарт Яків VI Шотландський погрожував Англії війною за страту матері, але Єлизавета знайшла спосіб його приборкати. Будучи бездітною, вона уклала союз із королем Шотландії, за яким визнала Якова VI спадкоємцем англійського престолу. Марію Стюарт було страчено 1587 р.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+
Попередній розділ
Наступний розділ