Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Термідоріанський заколот

Термідоріанський заколот

Термідоріанський переворот – державний переворот 27 липня 1794 (9 термідора II року по республіканському календарем) у Франції, що призвів до повалення якобінської диктатури і встановлення Директорії (1795-1799).

 Хід подій під час перевороту

В. І. Нібито «9-е Термідора», (1861) – Державна Третьяковська галерея.

Переворот був зроблений групою якобінців-членів Конвенту, незадоволених політикою Робесп’єра і перш за все з різних причин побоювалися за свою особисту безпеку. Група змовників являла собою блок уцілілих ебертістов (Колло д’Ербуа, Бійо-Варенн, Вадье) і дантоністов (Бурдон з Уази, Ровер, Лежандр), а також осіб, яким загрожували репресії за корупцію та зловживання владою, відкликаних комісарів Конвенту, які стали найактивнішими учасниками змови: Баррас, Тальен, Фрерон, Фуше, Каррьє.

Змова визрівав давно, і Робесп’єр відчував це, однак він сам спровокував спалах, виступивши 8 термідора в Конвенті з промовою, повної сильних, але безадресних загроз, що вказує на наявність змови. Конвент ухвалив надрукувати мова Робесп’єра, але Бурдон з Уази, а за ним Бійо-Варенн зажадали попереднього розгляду її комітетами. У Робесп’єра зажадали, щоб він назвав імена обвинувачених, але він відмовився. Увечері він прочитав ту ж мова в Якобінському клубі, із захопленням прийняв її. Саме після цього всі депутати, що мали підставу побоюватися за свою безпеку, поспішили домовитися між собою, забувши колишні розбіжності, загальним пунктом, на якому колишні «помірні» зійшлися з колишніми «скаженими», було припинення терору.

27 липня (9 термідора) засідання Конвенту почалося з доповіді Сен-Жюста, але головуючий Колло д’Ербуа перервав його і надав слово Бійо-варені, який звинуватив Робесп’єра в прагненні до тиранії і бажанні принизити Конвент, слідом за тим з промовою, спрямованої проти Робесп’єра, виступив Тальен. Їх промови були з ентузіазмом зустрінуті депутатами, Робесп’єру, незважаючи на його вимоги, слово не було надано, його спроби прорватися до трибуни були зустрінуті вигуками «Геть тирана!». Нарешті депутат Луше зажадав арешту Робесп’єра. Брат Робесп’єра Огюстен заявив, що бажає розділити його долю. Зрештою був вотувати арешт обох Робесп’єр, Сен-Жюст, Кутон і Леба (послідував прикладу Огюстена Робесп’єра), ще раніше був вотувати арешт начальника Паризької національної гвардії Анрио і голови Революційного трибуналу Дюма.

Спочатку заарештовані були доставлені до Комітету громадської безпеки; Анрио намагався звільнити їх, але замість цього був заарештований сам. Однак при звістці про арешт Робесп’єра знаходилася в руках робеспьерістов Паризька комуна вдарила на сполох і закликала секції до зброї. Поліція підпорядковувалася Комуні, у результаті тюремники за її наказом відмовлялися приймати заарештованих, і Робесп’єр був незабаром доставлений в мерію, де знаходилося управління поліції. Командування національною гвардією взяв заступник голови Революційного трибуналу Коффіналь, який врешті-решт зумів звільнити Анрио.

В останні години 9 термідора здавалося, що справа Конвенту програно. На Гревській площі перед Ратушею по звуку сполоху зібралися величезні збройні натовпу з артилерією. Національна гвардія, вірна Комуні, рушила на Конвент, однак Коффіналь і Анрио не зважилися розігнати його. Зі свого боку Робесп’єр і робеспьерістов не вирішувалися формально виступити проти національного представництва, від імені якого вони досі діяли. Натовп, що зібрався перед Ратушею, погано розуміла суть подій, була деморалізована тривалим бездіяльністю.

Тим часом Конвент енергійно організовував свої сили, розіславши агітаторів і скликаючи на допомогу секції, особливо буржуазні, з боку Конвенту, командувачем Національної гвардії був призначений Поль Баррас, що отримав надзвичайні повноваження.

Опівночі 28 липня звістка про те, що Конвент оголосив всіх учасників повстання поза законом, викликало паніку серед прихильників Робесп’єра, і площа перед Ратушею швидко спорожніла.

Близько 2:00 10 термідора жандарми і національні гвардійці увірвалися в Ратушу, де Робесп’єр в цей момент підписував чергове відозву. За одними даними Робесп’єр намагався застрелитися, за іншими, в нього вистрілив з пістолета жандарм Мердов, Робесп’єр був поранений в щелепу. Огюстен Робесп’єр намагався вибратися з будівлі через вікно, але невдало, сильно покалічився, але залишився живий; Леба застрелився; Коффіналь викинув Анрио з вікна з криком «Ось до чого призвела твоя боягузтво!» (Втім, цю версію багато істориків оскаржують); Сен- Жюст не чинив опору увірвалися і холоднокровно тримався до самої страти, не зронивши ні слова.

Всі заарештовані (22 особи) були доставлені до Комітету громадської безпеки. Так як вони були оголошені поза законом, суду над ними не послідувало; на наступний вечір Робесп’єр і його прихильники були гільйотиновані після простого встановлення особи, під крики натовпу: «Смерть тирану!».

11 термідора були страчені ще 71 осіб. Режим якобінської диктатури припав. Змовники, що отримали назву термідоріанців, використовували тепер терор на свій розсуд. Вони звільнили з ув’язнення своїх прихильників і посадили в тюрми прихильників Робесп’єра. Паризька комуна була тут же скасована.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+