Особливості розслідування вбивств з використанням вогнепальної зброї


Особливості розслідування вбивств з використанням вогнепальної зброї


При розслідуванні вбивств із застосуванням вогнепальної зброї можуть бути висунуті загальні версії про умисне вбивство, про необережному заподіянні смерті, про самогубство або доведення до самогубства, про вбивство, замаскованому під некримінальні смерть.

Способом вчинення аналізованого виду умисних вбивств є заподіяння смерті за допомогою вогнепальної зброї. Специфіка первинних слідчих дій у таких справах виражається в наступному.

По-перше, для якісного огляду місця вбивства істотне значення має вміле і своєчасне використання слідчим і спеціалістом сучасних засобів криміналістичної техніки з метою виявлення, закріплення та вилучення зброї, слідів пострілу і інших різних слідів. Для цього в ході огляду застосовуються: металошукач, магнітний підйомник, геодезичні прилади для визначення польоту кулі і місцезнаходження стріляв. Так як запаховий слід пострілу дуже стійкий, доцільно до огляду місця події залучити кінолога зі службово-розшукової собакою.

По-друге, вивчаються і фіксуються кількість вогнепальних ушкоджень, їх локалізація на тілі та одязі, інших об'єктах; форма, розміри, наявність додаткових слідів пострілу і їх характеристика. При огляді місця події з метою виявлення вогнепальних ушкоджень слід звертати увагу на пробоїни, вибоїни, відщепи, подряпини і розриви, що є на тих чи інших предметах (стінах, стелі, меблів, підлоги і т.д.). Якщо це можливо, слід провести вилучення предметів або їх частин з ознаками вогнепальних ушкоджень. Якщо їх вилучити не представляється можливим, то можна обмежитися фотозйомкою ушкоджень і докладним описом у протоколі огляду.

По-третє, у разі виявлення на місці події вогнепальної зброї її місце розташування повинно бути зафіксовано в протоколі та план огляду місця події по відношенню до постійних орієнтирів і трупу з точністю до одного сантиметра. З зброї слід брати одорологіческіе проби запаху людини. Перед вилученням зброї в протоколі огляду вказується напрям осі стовбура зброї по відношенню до обраних орієнтирів, яким боком воно стосується поверхні, на якій лежить, зазначається відстань між долонями рук трупа, якщо він є на місці події (при підозрі на самогубство). Свідчить про насильницьку смерть, а не самогубство невідповідність між виявленим на позначці події вогнепальною зброєю і характером смертельного ушкодження. Слід переконатися, що з що знаходиться на місці події зброї потерпілий не міг сам собі заподіяти ушкодження, що стали причиною його смерті.

Якщо зброя заряджена, його необхідно розрядити. У результаті огляду зброї в протоколі має бути відображено: положення зброї на місці виявлення; вид зброї, система, модель, зразок, калібр, якщо є - номер зброї та її складових частин; положення затвора, курка і магазину; кількість патронів в магазині, наявність або відсутність запаху порохових газів з каналу ствола і ін

Вбивство з вогнепальної зброї, що належала потерпілому або іншій особі, супроводжується іноді інсценуванням самогубства чи нещасного випадку. При цьому зброя вбивця залишає біля трупа. При огляді місця події необхідно ретельно дослідити, виміряти, сфотографувати і зафіксувати в протоколі відносне розташування трупа і зброї, ушкодження на його одязі і тілі, особливості зброї і сліди на ньому. Оскільки самогубство з вогнепальної зброї можливе лише при пострілі впритул чи з близької відстані, в протоколі зазначається наявність ознак дії вогнепальної зброї та характер цих ознак. Такі ознаки можна виявити як навколо ранового каналу, так і на руках трупа.

Про умисному вбивстві можуть свідчити: дистанція, з якої було зроблено постріл; локалізація ушкоджень на трупі; розбіжність місця виявлення трупа і місця вбивства та інші ознаки. Як правило, ознаки, що свідчать про насильницьку смерть одні й ті ж для всіх видів вбивств (наприклад, приховування трупа або слідів злочину і т. п.).

Встановивши, що мала місце насильницька смерть і для її заподіяння було використано вогнепальну зброю, слідчий приступає до перевірки двох, що залишилися версій.

Підставою для побудови цих версій можуть бути дані огляду місця події та трупа, результати обшуку, показання свідків, підозрюваного, висновку експерта, відомості, отримані в результаті оперативно - розшукових заходів.

Класифікацію даного виду вбивств можна проводити за різними підставами, але всі вони в рівній мірі підходять і для інших видів вбивств. Специфічною, притаманною тільки даної категорії справ є класифікація за видом, використаного в якості знаряддя заподіяння смерті вогнепальної зброї.

Вбивство може бути вчинено:

1) з бойової зброї;

2) мисливської зброї;

3) кримінального зброї;

4) цивільної зброї;

5) спортивної зброї.


Статистика
0  
Всього матеріалів 4342
2  
Всього коментарів 10
1  
Користувачів 62
Наші партнери
Оновлення new
  • Процесуальні права та обов’язки сторін
  • Процесуальні права - це права, які має суб'єкт цивільних процесуальних правовідносин і які визначають його правові та фактичні можливості у справі.
  • Сторони у цивільному процесі
  • Сторони у цивільному процесі – ймовірні суб’єкти спірних матеріальних  правовідносин, які беруть участь у справі з метою захисту власних прав,
  • Цивільна процесуальна правоздатність та дієздатність
  • Здатність мати цивільні процесуальні права та обов’язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна
  • Забезпечення захисту прав малолітніх або неповнолітніх осіб під час розгляду справи
  • Малолітньою є фізична особа до досягнення 14 років. Неповнолітньою є фізична особа, що не досягла 18 років. Статус неповнолітньої особи не
  • Неприпустимість зловживання процесуальними правами
  • Зловживання процесуальними правами завдає шкоди як інтересам правосуддя, так і правам осіб, які беруть участь у цивільній справі і вчиняються з
Інформація
Голосування
На якому ти курсі ?