4. Військово-стратегічні підходи


Військово-стратегічні підходи як одне з науково-теоретичних джерел геополітики


Деякі дос­лідники зараховують до джерел геополітики військово-стратегічні теорії.

Визнаними авторами таких теорій вважаються Макіавеллі, Клаузевіц, Мольтке та ін.

Так, у роботах М. Макіавеллі висловлені судження про розширення кордонів і приєд­нання нових земель мирним і воєнним шляхом на підставі по­передньої порівняльної оцінки реальної могутності держав, про збереження панування над знову придбаними територіями за допомогою створення колоній, переносу туди столиць і їх ізоляції від впливу сусідніх країн, про створення регіональних воєнно-стратегічних альянсів.

Але найбільш сильний вплив на розробку і поглиблення цих теорій надав американський військово-морський теоретик, історик Альфред Мехен.

У 1890 р. була надрукована його праця "Вплив морської могутності на історію" в якій, Мехен стверджував, що "володіння морем або контроль над ним і користування ним є тепер і завжди були великими факторами в історії світу".

На території світового простору Мехен виділив особливу сферу між 30-ю і 40-ю паралелями - "зону конфлікту", в якій, на його думку, неминуче і незалежно від волі конкретних політиків стикаються інтереси "морської імперії", що контролює океанські простори, і "сухопутної держави", що спирається на континентальне ядро ??Євразії (Англії та Росії того часу). Морська імперія, щоб вижити, повинна відкинути континентальну державу якомога далі в глиб Євразії; імперії важливо завоювати прибережну територію, поставити під контроль "прибережні нації, для чого потрібно оточити противника кільцем військово-морських баз".

Таким чином, військово-стратегічні теорії внесли в геополітику ідею ключових пунктів і зон, що дозволяють контролювати значні ділянки простору. Спершу ці поняття застосовувалися переважно у військово-морській галузі, потім поширилися в різних сферах людської діяльності, аж до економіки і культури, а зараз, у зв'язку з бурхливим розвитком космічних технологій в галузі оборони, зв'язку, комунікацій і створенням так званого "глобального суспільства", знаходять якісно нового значення.


Статистика
0  
Всього матеріалів 4285
0  
Всього коментарів 2
0  
Користувачів 20
Наші партнери
Оновлення new
  • Поняття злочину
  • Злочин, як і будь-яке інше правопорушення, є вчинком людини. Поняття злочину в кримінальному законі є універсальною і фундаментальною категорією :
  • Принципи чинності закону України про кримінальну відповідальність
  • Притягнення до кримінально-правової відповідальності певними державними органами в Україні здійснюється на основі кількох принципів, зокрема: 
  • 24 травня відбудеться ЗНО з української мови та літератури
  • Як повідоляє Український центр оцінювання якості освіти: «допуск абітурієнтів до пункту тестування триватиме з 10:15 до 10:50, початок зовнішнього
  • Умови застосування видачі або передачі злочинця
  • Підставою видачі  є вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке відповідно до законодавства України та законодавства запитуючої держави є
  • Універсальний принцип закону України про кримінальну відповідальність
  • Космополітичний (універсальний ) принцип передбачають поширення чинності кримінального законодавства України на суспільно небезпечні діяння, вчинені
Інформація
Голосування
На якому ти курсі ?