Особливості структури міжнародної системи та її типи
Особливості структури міжнародної системи та її типи
Прикладом міжнародних систем є: Вестфальська, Віденська, Версальсько-Вашингтонська, Ялтинсько-Потсдамська міжнародна система які змінювали одна одну.
Структура системи міждержавних відносин — це особливий спосіб зв’язку між державами, які входять у систему, що закономірно виникає в процесі її функціонування та розвитку.
Структура системи міждержавних відносин будується на основі певної субординації; провідну, визначальну роль в її межах відіграють центросилові відносини, які в кожний конкретний період надають особливого характеру структурі відносин між державами взагалі,
Грунтуючись на загальній теорії систем і системному аналізі, в праці “Система і процес у міжнародній політиці” М. Каплан сконструював абстрактні теоретичні моделі, покликані сприяти кращому розумінню міжнародної реальності. Таких моделей або типів політичних міжнародних систем він виділив шість.
Перший тип — “система одиничного вето” — кожен актор здатний блокувати систему за допомогою шантажу і водночас чинити опір подібному шантажу, захистити себе від будь-якого противника.
Другий тип — біполярну.
Третій тип — “гнучка біполярна система” — складається з акторів-держав, союзів і блоків держав та універсальних акторів в особі міжнародних організацій.
Четвертий тип — “жорстка біполярна система” — на відміну від попереднього типу обидва блоки організовані за строго ієрархізованим принципом.
П’ятий тип — “універсальна система” — фактично відповідає федерації і передбачає переважаючу роль універсального актора, тобто міжнародних організацій (наприклад ООН).
Шостий тип — “ієрархічна система” — по суті це світова держава, де національні держави втрачають своє значення, перетворюються у прості територіальні одиниці, а будь-які центробіжні тенденції з їхнього боку негайно ліквідовуються.