Структура та зміст конфліктів
Структура та зміст конфліктів
Конфлікт у буквальному розумінні слова означає “зіткнення”. Конфлікти супроводжують людство протягом усього історичного шляху, впродовж усього життя людини (конфлікти з природою, між родами та племенами, між бідними та багатими, між різними політичними силами, державами, у виробничих колективах, сім’ї).
Конфлікт – крайнє загострення суперечностей сторін, пов’язане з відмінностями їхнього становища в суспільстві й пов’язаної з цим реальної чи надуманої суперечності інтересів, цілей і цінностей; зіткнення та протиборство (протидія) певних систем, політичних партій, громадських організацій, етнічних груп, держав та їх органів, окремих осіб.
Основними елементами конфлікту є:
1) учасники конфлікту (у будь-якому конфлікті є як мінімум дві конфліктуючі сторони, до яких відносяться окремі індивіди та групи.);
2) предмет і об’єкт конфлікту;
Предмет конфлікту – цінності, що здатні задовольнити ці потреби та за оволодіння якими виникає протистояння.
Об’єкт конфлікту – це матеріальна (ресурс), духовна (ідея, норма, принцип тощо) або соціальна (влада) цінність, до володіння або користування якою прагнуть сторони конфлікту.
3) умови, в яких відбувається конфлікт;
Середовище конфлікту здійснює великий вплив на причини його виникнення та динаміку. З погляду рівнів соціальної системи розрізняють макро- і мікросередовище. Макросередовище – це сукупність умов, що впливають на великі соціальні групи та держави. Мікросередовище впливає на малі групи, внутрішнє самопочуття людей і міжособистісні взаємовідносини.
4) суб’єктивність сприйняття конфлікту.
Характер конфлікту залежить не тільки від об’єктивних умов у певній країні, великій чи малій групі, а й від його суб’єктивного сприйняття, або образу конфлікту, який створюється у окремих осіб або груп у даній конфліктній ситуації. Цей образ, або сприйняття, не обов’язково відповідає дійсному стану справ і може бути трьох видів:
1) уявлення про самих себе;
2) сприйняття інших учасників конфлікту;
3) сприйняття зовнішнього середовища (мікро- і макро-), в якому розгортається конфлікт.