Структура народонаселення
Структура народонаселення
Під структурою звичайно розуміється взаємопов’язане розташування складових частин єдиного цілого. Між частинами існують певні співвідношення.
До структур народонаселення можуть бути віднесені: статева, вікова і генетична.
Статева структура – це існуюче в населенні співвідношення між чоловіками і жінками. Хоча відмінність між чоловіком і жінкою, як, втім, і між дитиною, дорослим і старим, мають біологічну основу, проте розподіл будь-якого населення на чоловіків і жінок, тобто за статтю та за віком, є наслідком конкретно-історичних умов.
Вікова структура – це розподіл чоловіків, жінок і всього населення за окремим віком та віковими групами.
Вікова структура найчастіше за все використовується спільно з статевою. Віково-статева структура характеризує співвідношення як між різними віковими групами, так і між різними статями в кожній віковій групі.
Генетична структура – представляє собою співвідношення у складі населення між особами, народженими в даній місцевості (район, область, країна), і тими, хто туди вселився з інших місцевостей, і виділення серед приїжджих груп залежно від часу вселення.
Цей вид структури є важливою характеристикою населення тих країн і районів, в демографічному розвитку яких істотну роль відіграють або грали в недалекому минулому зовнішні міграції. До числа таких країн належать, наприклад, США, населення яких, за визначенням А. Лінкольна, всі колишні мігранти.