Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Шляхи, форми та методи самозахисту

Шляхи, форми та методи самозахисту

Форми самозахисту — крайня необхідність. їх можна застосовувати лише тоді, якщо небезпека від дій нападаючого не могла бути усунута іншими засобами.

Форми самозахисту можуть бути:

— застосування фізичної сили (найпоширеніша форма), тобто рукопашний бій;

— застосування спеціальних засобів (газовий пістолет, газовий аерозольний балончик тощо);

— застосування спеціально тренованої собаки.

Розглянемо деякі способи і прийоми самозахисту. Несподіваний напад завжди починається з близької відстані. У першу чергу необхідно негайно звільнитися від нападника, а потім не підпускати його близько до себе та намагатись не підпадати під його удари. Однією з реакцій того, хто захищається, є нанесення ударів ногами, оскільки вони втричі сильніші від рук. Ногами можна наносити удари, перебуваючи на порівняно великій дистанції (2—3 кроки) від нападника. Особі, яка захищається, невідомі фізичні можливості злочинця, тому сильні удари будуть у цій ситуації найефективнішим прийомом самозахисту.

Але у поєдинку на короткій дистанції перевага надається ударам руками, головою, а також колінами. Переважно кулачний бій закінчується обхватом один одного. Тут виграє той, хто краще володіє прийомами боротьби. Така боротьба часто продовжується і на землі. У такому випадку вирішальну роль у досягненні перемоги відіграє вміле використання бойових прийомів самбо. Треба зазначити, що прийоми самбо мають перевагу навіть перед озброєним злочинцем, оскільки вони є невидимою зброєю. Вибір силового прийому залежить від обставин, ступеня небезпеки й агресивності осіб, до яких він застосовується. Так, відбиваючи напад, треба діяти відповідно до небезпеки, яку представляє нападник. Якщо нападає одна людина без зброї, то мусять бути застосовані лише прийоми. Більш рішучих заходів варто вживати, коли нападник фізично дуже сильний або озброєний, можливо, не один. Тут наслідки застосування прийому можуть бути різні. У разі групового нападу треба використовувати прийоми та удари, які б знешкодили першого нападника (зачинщика), а потім діяти залежно від ситуації.

Потрібно звернути увагу на те, що застосування фізичної сили до злочинця вимагає певної сили, швидкості, спритності та координації рухів. Важливим є уникати необґрунтованого ризику для свого життя чи здоров’я. Варто замислитися над тим, чинити фізичний опір чи ні.

Тактика захисту від злочинця не містить готових штампів та рецептів на всі випадки. Доцільно діяти залежно від ситуації, але у будь-якому випадку потрібно бути націленим на перемогу, діяти безпомилково, впевнено. Тут на допомогу приходить уміння володіти своїм психічним станом, спроможність застосувати психологічний пресинг на злочинця, пригнітити його волю.

Правила придбання та користування спеціальними засобами самооборони

Згідно з “Положенням про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку та застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовин сльозоточивої та дратівливої дії”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 706 від 07.09.1993 року, дозвіл на придбання і зберігання газових пістолетів та патронів до них видають Органи внутрішніх справ громадянам, які досягли 18-річного віку. Обов’язковим є установленої форми висновок (довідка) медичного закладу про те, що стан здоров’я дозволяє володіти (користуватися) спеціальними засобами самооборони, а також, що людина ознайомлена з порядком зберігання зброї та її застосування. Такий дозвіл видають за місцем проживання.

Щоб отримати дозвіл, потрібно: подати до органів внутрішніх справ заповнену картку-заяву, дві фотокартки розміром 3×4, висновок мед-закладу. Орган внутрішніх справ у місячний термін розглядає подані документи і видає дозвіл на придбання газового пістолета або мотивовано відмовляє в цьому. Придбаний газовий пістолет упродовж 10-ти днів з дня придбання подається до органів внутрішніх справ для реєстрації та оформлення дозволу на його збереження у дерев’яних або металевих ящиках за місцем роботи або проживання. Сторонні особи не повинні мати доступу до зброї.

В яких випадках власник може застосовувати газовий пістолет, заряджений речовинами сльозоточивої та подразнюючої дії

1. Для захисту від злочинних посягань на життя і здоров’я, житло та майно особисте чи інших громадян.

2. Для захисту від нападу на приміщення організації, установи та суб’єкта підприємницької діяльності за місцем праці.

3. Для затримання особи, яка скоїла злочин і чинить опір чи втікає. Перед застосуванням газового пістолета громадянин, якщо є можливість, зобов’язаний попередити нападника про свій намір застосувати зброю.

Якщо внаслідок застосування зброї нападникові заподіяно тілесні ушкодження або він помер, громадянин, що застосував зброю, зобов’язаний негайно викликати медичну допомогу та сповістити про це органи внутрішніх справ. Забороняється застосовувати спеціальні засоби самооборони у разі значного скупчення людей, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи.

Аналогічні вимоги існують і щодо порядку продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування вогнепальної (мисливської) зброї. Що стосується газового аерозольного балончика, то для його придбання не потрібно ніякого дозволу.

Отруйні речовини, які використовуються в газовій зброї, викликають тимчасове ураження людини. Радіус дії, зазвичай, 1,6—3 м. Кількість рідини розраховано на 5—8 с дії. Отруйна речовина діє на людину впродовж 10—20 хв.

З 1995 року розпорядженням Кабінету Міністрів України дозволяється виготовляти і продавати газові балончики тільки з двома речовинами: МПК і капсаїцином. Балончиками з газом СS дозволяється користуватися тільки міліції.

Засобом самозахисту є також пневматична зброя, на придбання якої не потрібно дозволу. Але для зброї, яка має калібр більше 4,5 мм і швидкість польоту кулі понад 100 м/с, необхідно взяти дозвіл в органах внутрішніх справ. Цей засіб самооборони має як переваги, так і недоліки. Наприклад, з відстані 10 метрів куля пневматичного пістолета здатна ввійти в м’язові тканини людини на 2 мм, що є достатнім для того, щоб зупинити злочинця. На траєкторію польоту кулі, випущеної із пневматичного пістолета, не впливає зустрічний вітер. Однак, ця зброя досить громіздка і, головне, не існує законодавчих документів, які регламентують її використання як засобу самооборони.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+