Бюджетна система України та її структура
Бюджетна система України та її структура. Зведений бюджет України
Бюджетна система України – сукупність державного бюджету та місцевих
бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративно-територіальних
устроїв і врегульована нормами права;
Стаття 5. Структура
бюджетної системи України
1. Бюджетна
система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів.
2. Місцевими
бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети
місцевого самоврядування.
3. Бюджетами
місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, їх об’єднань, селищ,
міст (у тому числі районів у містах).
У
ст. 2 Закону України «Про бюджетну систему України» у редакції від 29 червня 1995
р., який діяв до прийняття Бюджетного кодексу України, бюджетна система України визначалась як поєднання Державного бюджету України, республіканського бюджету
Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, визначення зведеного бюджету з
подальшою деталізацією складових зведених бюджетів різного рівня (ст. 2 Закону України
від 29 червня 1995 р.). Показово, що у ст. 3 цього самого Закону було визначено
поняття бюджетного устрою як організації і принципів побудови бюджетної системи,
її структури, взаємозв’язку між окремими ланками бюджетної системи. Чинне бюджетне
законодавство не дає подібного визначення.
Ці
положення є відображенням конституційних норм, що містяться в статтях 132 та 133
Конституції України, які визначають засади територіального устрою України (ст.
132), систему адміністративно-територіального устрою (ст. 133). Фактично відповідно
до ст. 133 Конституції України і побудовано склад бюджетної системи України, яка
включає:
– Державний бюджет України;
– місцеві бюджети:
а) бюджет Автономної
Республіки Крим;
б) обласні
бюджети;
в) районні
бюджети;
г) бюджети
місцевого самоврядування:
– бюджети територіальних громад сіл, їх об’єднань;
– бюджети територіальних громад селищ;
– бюджети територіальних громад міст (районів у містах).
Підставами
розмежування бюджетів на місцеві та місцевого самоврядування є повноваження певних
органів влади щодо їх прийняття та виконання і особливості формування дохідної частини.
Доходи місцевих бюджетів містять переважно закріплені доходи (ст. 66 Кодексу),
тобто ті, що надходять за рахунок розподілу загальнодержавних податків і зборів.
Бюджети місцевого самоврядування містять як подібні доходи (ст. 64 Кодексу), так
і значне коло надходжень власного характеру, доходів, що формуються за рахунок
власних джерел відповідних територіальних громад: місцевих податків та зборів;
плати за землю; коштів від відчуження майна; плати за оренду майнових комплексів,
що знаходяться у комунальній власності та ін. (ст. 69 Кодексу). Бюджети місцевого
самоврядування – є базовими бюджетами.
На
відміну від Закону України «Про бюджетну систему України» в редакції від 29 червня
1995 р., де визначення складу бюджетної системи та зведеного бюджету містилось
в одній статті (ст. 2), у чинному Бюджетному кодексі України – це дві статті: ст.
5 «Структура бюджетної системи України» та ст. 6 «Зведений бюджет». Незважаючи
на те, що ст. 6 містить сім частин, фактично вони об’ єднуються у дві складові
цієї статті: поняття зведеного бюджету та склад відповідних зведених бюджетів (України,
Автономної Республіки Крим, області, району, міста з районним поділом), що побудовані
за однотипною схемою.
Зведений бюджет є сукупністю бюджетних показників усіх бюджетів, що існують на відповідній
території. Зведені бюджети використовуються для аналізу і прогнозування економічного
та соціального розвитку держави, територіальних громад. Зведені бюджети існують
на рівні держави, Автономної Республіки Крим, області, району, міста з районним
поділом. Частини 2-6 ст. 6 Кодексу побудовані за єдиною схемою, згідно з якою дається
визначення відповідного зведеного бюджету як сукупності показників бюджетів, що
існують на території дії зведеного бюджету. Так, зведений бюджет України включає
показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим,
зведених бюджетів областей та міст Києва і Севастополя. Відповідним чином визначено
й інші зведені бюджети.
Зведені
бюджети створено з метою:
а) розрахунків
соціальних та фінансових нормативів, норм для складання проектів бюджетів;
б) аналіз ефективності
бюджетних витрат;
в) з’ясування
підстав надання трансфертів.
Зведені
бюджети не затверджуються, а мають розрахунково-інформаційний характер.
Бюджетний
період для всіх бюджетів бюджетної системи становить один календарний рік, який
починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Сам закон
про Державний бюджет України має бути прийнятий до 1 грудня року, що передує плановому.
Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня
не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Бюджетний
період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути інший. Такими
особливими обставинами є:
1) введення воєнного
стану;
2) оголошення надзвичайного
стану в Україні.
У разі,
якщо Державний бюджет України прийнято на інший бюджетний період, місцеві бюджети
можуть бути прийняті на такий самий період.