Свобода. Внутрішній і зовнішній аспекти її понімаенія. Волюнтаризм та фаталізм
Свобода. Внутрішній і зовнішній аспекти її понімаенія. Волюнтаризм та фаталізм
Щоб зрозуміти сутність свободи особистості, важливо розібратися в суперечностях волюнтаризму і фаталізму, визначити межі необхідності, без якої немислима реалізація волі.
Волюнтаризм – це визнання визначального значення волі над проявами духовного життя людини. Воля вважається сліпим, нерозумним або сверхразумним (божественним) першоосновою світу, диктує свої закони людині. Будучи крайнім вираженням етичного релятивізму, волюнтаризм в основному проявляється в соціально-політичній практиці як спроба, не рахуючись з об’єктивними законами, довільно, вирішувати проблеми життя суспільства.
Діяти в дусі волюнтаризму – значить не рахуватися з об’єктивними умовами буття, із законами природи і суспільства, з думками та інтересами інших людей видаючи своє свавілля за вищу мудрість. Таких прикладів чимало, в тому числі і в недавній історії нашого суспільства. Багато революціонери відчували своєрідне нетерпіння, бажання “підштовхнути” хід історії в бажаному для них напрямку нав’язати історії свою (часто дуже сильну) волю. Історія рано чи пізно показувала утопічність таких спроб, за які народи розплачувалися людськими жертвами, злиднями, уповільненням розвитку.
Фаталізм, навпаки, зумовлює спочатку весь хід життя людини і його вчинки, пояснюючи їх або долею, або детермінізмом замкнутої системи, де кожне наступне подія жорстко пов’язано з попередніми. При такому підході не залишається місця для вільного вибору і творчості людини, бо заперечуються всякі альтернативи життя. Жорстка необхідність і випливає звідси повна передбачуваність основних етапів життя людини і головних подій характерна для астрології та інших окультних учень минулого й сьогодення, так само як і для всіляких соціальний утопій.
Але людина в суспільстві вільний, причому не тільки духовно, але і в самій практиці. Свобода – це самостійне розпорядження людиною своїм існуванням, вибір власного життєвого шляху і самовизначення. Свобода є творча розкутість людини, протест проти складних умов існування. Вона означає звільнення людини від диктату зовнішніх сил і обставин – як природних, так і соціальних. Свобода передбачає можливість діяти “на свій розсуд”, визначати самого себе і діяти у відповідності зі своїми інтересами і уявленнями. У людини, як відомо, є безліч варіантів для вибору. І свобода – це не тільки можливість зробити вибір свого життєвого шляху, але і сам вибір людини з метою набуття справді людського способу існування – гуманістичного, розумного, творчого і доброго. Поза свободою людина не може розкрити свою творчу сутність. Ось чому творчість потребує свободи, вона є засіб здійснення людиною сенсу свого життя і шлях до щастя як повноті свого існування.