Бібліотека Studies працює за підтримки агентства Magistr.ua

Перший Універсал Української Центральної Ради: причини появи, зміст і характеристика

Перший Універсал Української Центральної Ради: причини появи, зміст і характеристика

Перший Універсал Української Центральної Ради — перший державно-політичний акт, універсал Центральної Ради, що проголосив автономію України. 10 червня (23 червня за новим стилем) 1917 р. УЦР оприлюднила свій Універсал. Його зачитав на Всеукраїнському військовому з’їзді В. Винниченко. Віднині, було сказано в Універсалі, “не розриваючись з державою російською, хай народ український на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям”. 

Універсали УЦР – акти законодавчого характеру вищого органу влади в Україні, що визначали зміни державно-правового статусу українських земель у складі Російської держави у 1917-1918 рр. 

В Універсалі наголошувалось, що Центральна Рада буде «творити новий лад вільної автономної України».

Прийняття Першого Універсалу змусило Тимчасовий уряд вислати до Києва свою делегацію в складі міністрів Терещенка та Церетелі. Пізніше до них приєднався міністр юстиції Керенський. З українського боку участь в переговорах брали: Михайло Грушевський, В. Винниченко, Симон Петлюра. Результатом стало визнання Центральної Ради крайовим органом управління в Україні. 

Шовіністичні кола Росії були шоковані «нахабством» українців — Першим Універсалом. Тимчасовий уряд та преса наввипередки змагалися у звинуваченнях України у «зраді», «сепаратизмі», «прориві фронту» та інших смертних гріхах. 29 червня 1917 року до Києва прибула делегація Тимчасового уряду. Після двох днів дебатів було знайдено компроміс. Петроградські міністри погодилися, щоб Українська Центральна Рада виробила статут автономії України з умовою, що його буде подано на остаточне затвердження Всеросійських установчих зборів. Отже, було вироблено текст нового Універсалу, який мав бути оголошений одночасно з Декларацією Тимчасового уряду в один день.

У Петрограді відбулося бурхливе засідання Тимчасового уряду, на якому М. Терещенко й І. Церетелі звітували про свою поїздку до Києва. Більшість уряду все ж проголосувала за угоду з Україною. Текст угоди був телеграфований В. Винниченку 3 липня (16 липня за новим стилем). Телеграма підтверджувала повноваження Генерального Секретаріату як крайового уряду з розширенням його складу за рахунок представників меншин.

Причини
проголошення:

  • відхилення Тимчасовим
    урядом вимог делегації УЦР на чолі з В. Винниченком про надання Україні
    автономії;
  • ініціювання ІІ
    Військовим з’їздом проголошення автономії України без згоди Тимчасового уряду.

Основні положення
І Універсалу:

  • проголошення автономії
    України;
  • УЦР ставала вищим
    державним органом влади в Україні до скликання Всенародних українських зборів;
  • заклик до
    населення створювати підпорядковані УЦР органи влади на місцях;
  • створення
    української державної скарбниці за рахунок спеціального податку з населення;
  • участь
    представників усіх національностей у державотворчих процесах в Україні;
  • необхідність
    розробки закону про землю, за яким право порядкувати землю належало б винятково
    народові України.

Наслідки:

  • фактичне перетворення УЦР на законодавчий орган;
  • створення першого українського уряду – Генерального Секретаріату (15 (28) червня 1917 р.), який складався з 8 секретарств (внутрішніх, продовольчих, військових, земельних, судових, міжнаціональних справ, фінансів, освіти); голова – В. Винниченко. До першого
    складу Генерального секретаріату увійшли представники 3-х партій –
    УСДРП, УПСР, УПСФ.


Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+