Взаємодія природи і суспільства
Зміст сторінки:
Взаємодія природи і суспільства
Людина і суспільство не можуть існувати і розвиватися поза природою. Звідси виникає проблема взаємодії природи і суспільства, суспільного і природного. В широкому розумінні під природою мають на увазі весь навколишній матеріальний світ. Проте природа відрізняється від суспільства. Вона завжди існувала, а суспільство виникає на її основі в певний історичний проміжок часу. Природа існувала і далі може існувати без суспільства. А суспільство без природи існувати не може. Тому, що воно є об’єктивним середовищем життя людей ( повітря, вода, земля тощо). Щоб жити, люди повинні задовольняти свої матеріальні та духовні потреби, а вони можуть їх задовольняти лише перетворюючи природу на основі суспільного виробництва. В процесі виробництва між суспільством і природою відбувається обмін речовиною, енергією і інформацією.
Соціально-історичний детермінізм
Детермінізм означає, що всі події, які відбуваються у світі, відбуваються за певних умов, що поза цими умовами вони відбутися не можуть. Вихідний принцип детермінізму звучить так: всі речі і події навколишнього світу знаходяться в найрізноманітніших зв’язках і відносинах.
Соціально-історичний детермінізм висловлює специфіку конкретно-історичного буття суспільства. Суспільство являє собою таку соціальну цілісність, яка існує, функціонує і розвивається за посередництвом людини та її діяльності.
Соціальний детермінізм дає ймовірне знання про те, що конкретна поведінка певного класу об’єктів залежить від їх властивостей і якостей, а також від умов, в межах яких ця поведінка має місце.
Головна особливість соціально-історичного детермінізму полягає в тому, що його об’єктом є діяльність людей, які в той же час виступають суб’єктом діяльності.
Суспільство як соціальна система
Соціальна система — цілісне утворення, головним елементом якого є люди, їх зв’язки, взаємини та взаємодії, а також соціальні інститути та організації, соціальні групи, спільноти, норми і цінності.
Суспільство є системою, яка сама відтворюється. Самовідтворення є об’єктивною властивістю соціальної системи — хоча вона відтворюється через взаємодії людей, але цей процес не визначається бажаннями окремих людей.
Відтворюючи себе, суспільство не тільки зберігає свою цілісність, але й змінюється. Виникають нові структурні елементи, норми і цінності.
Існує багато різних визначень терміну “суспільство“:
- певну групу людей, які об’єдналися для спілкування та спільного виконання будь-якої діяльності.
- складно організовану систему взаємодії людей, що має свою структуру і інститути.
Суспільство як соціальна система є сукупністю різноманітних соціальних утворень, які функціонують згідно із певними законами і закономірностями суспільного розвитку.
Соціальну систему можна визначити як множинність індивідів, груп, спільностей, які знаходяться у певних типах взаємодій і відносин, що утворюють у своїй сукупності якісну цілісність.