Соціальні інститути економіки
Соціальні інститути економіки
Соціологічне вивчення економіки має свої особливості. Соціологи аналізують функціонування економічної системи в її зв’язках з іншими системами суспільства, економічних інститутів — з іншими соціальними інститутами.
Економіка як соціальний інститут — це насамперед сталий комплекс правил, принципів, норм економічної поведінки, за допомогою яких організовується практична взаємодія індивідів і здійснюється адаптація суспільства до умов його існування.
Для забезпечення свого функціонування економічним інститутам потрібні певні обов’язкові передумови: технології виробництва, що передбачають поділ праці, функцій і обов’язків; приміщення; засоби виробництва; транспорт; фінансові засоби і, головне, трудові ресурси — люди.
У нормативну структуру економічних інститутів входить система норм, яка відображає відносини власності, домінуючий тип виробництва, а також ті чи інші соціальні цінності, морально-етичні стандарти.
До числа соціальних інститутів в економіці відноситься інститут власності, система торгівлі і розподілу, фінансова система, система страхування та інші види систематизованої економічної активності.
У соціології, що розглядає економіку як підсистему суспільного цілого, її (економіки) головна функція полягає в забезпеченні найважливішого завдання соціальної системи — адаптації до соціального і навколишнього середовища, що постійно змінюється, і задоволенні потреб індивідів.